Anaokulu Öğretmeni Maaşları Güncel Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşı Ne Kadar?

0
(0)

Anaokulu Öğretmeni Maaşı; Yeni atanan yada işe yeni başlayacak Ana Okulu Öğretmeni adaylarının özel okullarda ve devlet okullarında Maaşlarında değişiklik gösterip göstermediği merak edilmektedir. Anaokulu Öğretmeni Maaşları, yeni dönem içerisinde okul öncesi öğretmeni olmayı hedefleyen kişiler tarafından sıklık ile araştırılmaktadır.

Anasınıfı öğretmeni maaşları için sabit bir aylık gelirden bahsetmek mümkün değildir. Bu konuyu bir kaç başlık altında sizler için derledik. Anaokulu Öğretmeni Maaşı kişinin meslek içi deneyimi, bağlı bulunduğu kurumun statüsü gibi faktörler aylık ücretlerini de direkt olarak etkilemektedir.

Bu neden ile bu branşa sahip olan Anaokulu Öğretmenlerin aylık kazançlarını araştırmadan önce hangi sektörde çalışmak istendiğine yada çalışacağına karar verilmesi ile şekillenecektir.

İçindekiler

Devlette Anaokulu Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Kamuda Sözleşmeli Anaokulu Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alır?
Kamuda Sözleşmeli Anaokulu Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alır?

Anaokulu öğretmenlerinin devlet okullarında aldıkları maaş, bu yıl içerisinde devlete kadrolarında anasınıfı öğretmeni olarak istihdam edilecek olan ya da kariyer planlaması içerisinde ilerde anaokulu öğretmeni olmak gibi bir hedefi olan kişiler tarafından merak edilmektedir.

3 Ocak 2022 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon verileri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde yürütülen kabine toplantısından çıkan ek zam kararı ile memur maaşlarına yapılan yüzde 30,95 oranında ki toplam zam, Anaokul Öğretmeni Maaşı başlığı altında alınan ücretleri de direkt olarak etkilemiştir.

Anaokulu öğretmenleri de ek ders tarifesinden yararlanabilen öğretmen branşları arasında yer almaktadır. Bu neden ile net maaş ile ek ders ücreti alan anaokulu öğretmenlerinin maaşı değişiklik göstermektedir. 2022 yılında okul öncesi öğretmenliği maaşları ve ek ders ücretleri şu şekilde hesaplanmıştır:

  • Net maaş:6 bin 325 TL
  • Azami ek ders ücreti: bin 375 TL

Kamuda Sözleşmeli Anaokulu Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alır?

Sözleşmeli anaokulu öğretmenlerinin kamu okullarında aldıkları maaş, yeni dönemde henüz kadrolu öğretmen statüsüne sahip olamamış kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu noktada önemli olan kişinin girdiği ders sayısıdır. Ayrıca kadrolu anaokulu öğretmeni maaşı ile sözleşmeli okul öncesi öğretmeni maaşı arasında ciddi bir fark bulunmaktadır.

Yeni dönem içerisinde belirlenen verilere göre sözleşmeli anasınıfı öğretmenlerinin maaşları şu şekilde değişiklik göstermektedir:

  • Sözleşmeli anaokulu öğretmeni maaşı: 2 bin 500 TL- 2 bin 700 TL

Özel Okullarda Anaokulu Öğretmen Maaşları

Anaokulu öğretmenlerinin özel okullarda aldıkları aylık ücret, yeni dönemde okul öncesi öğretmeni olarak işe başlayacak olan ya da kariyer planlaması içerisinde anaokulu öğretmeni olmak olan kişiler tarafından sıklık ile merak edilmektedir.

Anaokul öğretmeni maaşı, kamu okullarında olduğu gibi özel okullarda da kişinin deneyimine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca mesleğin icra edildiği özel okulun niteliği de okul öncesi öğretmenliği maaş başlığını etkileyen faktörlerde arasında yer almaktadır. Bu neden ile özel okullarda anaokulu öğretmenliği maaşı ile ilgili olarak tek bir ücretten bahsetmek mümkün değildir.

Devlette Anaokulu Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?
Devlette Anaokulu Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Özel okullar, devlet okullarına göre daha farklı fiyat politikaları izlemektedirler. Bu neden ile özel okullarda anasınıfı öğretmenleri için ayrılan aylık ücret bütçesi asgari ücret ile aynı seviyede bile olabilmektedir. Ancak yeni dönem de anaokulu öğretmenlerinin maaşları üzerine yapılan bir araştırmaya göre özel okul sektöründe öğretmen maaşları ortalama olarak şu skalada değişiklik göstermektedir:

  • Yeni mezun okul öncesi öğretmeni maaşı: 4.253 TL
  • Ortalama okul öncesi öğretmen maaşı: 5 bin TL- 6 bin TL
  • Deneyimli okul öncesi öğretmen maaşı: 8 bin 500 TL

Okul Öncesi Anaokulu Öğretmeni Çalışma Şartları Nasıldır?

Anasınıfı öğretmenlerinin çalışma koşulları, kamu okulunda ya da özel okulda görev yapılmasına göre değişiklik göstermektedir. Kamu okullarından birinde anasınıfı öğretmeni olarak istihdam edilmiş olan kişinin günlük çalışma saati 6 ile 8 saat arasındadır. Ancak özel okulda anasınıfı öğretmeni olarak görev yapan kişiler, günlük 9 saatlik çalışmayı tamamlamalıdırlar.

Bir önceki yazımız olan 2023 İngilizce Öğretmeni Maaşı Devlet ve Özel Okul'da Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Para Nerde

Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.