Anestezi Maaşları Ne Kadar? Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur? Devlet | Özel Sektör

Anestezi Maaşları ülkede bulunan diğer meslek sektörlerine göre daha yüksektir. Anestezi Uzmanı özel sektörde ve kamuda çalışma imkanı bulabilmektedir. Ancak Anestezi Maaşları kamu ve özel sektörde oldukça farklılıklar göstermektedir. Anestezi Uzmanı Nasıl olunur? Anestezi Bölümü Çalışma Süreleri, Özel Sektörler için kişinin deneyimlerine göre de Anestezi Maaşları farklılıklar oluşturmaktadır.

Ek olarak; Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur? Devlet | Özel Sektör Anestezi Bölümü Uzmanı nasıl olunur? gelin birlikte bir göz atalım.

Anestezi Maaşları

Kamudaki Anestezi Maaşları yeni başlayanlar için Sekiz bin (8.000 TL) ’den başlamaktadır. İşe yeni başlayanların aldığı bu maaş; aile yardımı, döner sermaye ve çocuk yardımı gibi ek ücretler olmadan aldıkları başlangıç seviyesi maaştır. Bunlara ek olarak Anestezi Maaşı tutmuş olduğu nöbetlerle de daha yüksek rakamlara ulaşabilmektedir. 

Özel Sektörde Anestezi Bölümü Maaşları

Özel sektörde Anestezi Uzmanına verilen maaş kamu personeli sıfatı ile devlet dairesinde alınan maaştan çok daha yüksektir. Anestezi uzmanları bundan dolayı özelde çalıştıkları durumda maaşları 10.000 TL ve 40.000 TL arasında doktorun deneyimine göre değişiklikler göstermektedir.

Kamu ve özel sektör arasındaki en büyük ve belirgin fark Anestezi Bölümü verilen maaşlar noktasında çıkmaktadır. Ayrıca özel sektörde çalışma saatleri kamuya göre biraz daha sıkı olup, mesai ücretleri farklı olarak bağlı olunan hastane veya işletme üzerinden belirlenmektedir.

Anestezi Uzmanları Ne İş Yapar?

Anestezi uzmanının görevlerinin başında hastanın ameliyat öncesi ve sonrası hastayı tetkik etmek gelmektedir. Yapılan işin önemi bakımından anestezi maaşı diğer alanlara göre biraz daha fazla olmaktadır.

Anestezi Bölümü görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ameliyata girecek hastanın, ameliyat başlamadan genel sağlık problemlerini kontrol etmek ve varsa hastanın şikâyetlerini dinlemek
 • Ameliyat yapılacak kişi hakkında operasyon öncesinde geçmiş tıbbi operasyonları hakkında bilgi almak
 • Ameliyata girecek hastanın fiziksel ve ruhsal koşuluna bağlı olarak uygun bir dozu belirlemek ve anesteziyi bu doğrultuda uygulamak
 • Anestezi uygulamasının ardından anestezinin ameliyat boyunca etkili olup olmayacağına dair kontrollerde bulunmak
 • Hastayı ameliyata girmeden önce hazırlamak ve hasta hakkında ön bilgileri doktor ile paylaşmak
 • Ameliyat sona erdikten sonra anestezi etkisinde bulunan hastayı uyandırmak
 • Hastanın başarılı bir şekilde uyandırılması ile hastanın ameliyat sonrası durumunu kontrol etmek

Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur?

Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur?
Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur?

Anestezi alanında Uzman olabilmek için öncelikle üniversite sınavına girilmesi gerekmektedir. Bu sınavlardan yeterli puan alınarak 6 senelik Tıp Fakültesi’nin bitirilmesi gerekmektedir. Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS)’a girerek başarı sağlanmalı ve 4 yıllık uzmanlık eğitimi alınmalıdır. Böylelikle Anestezi alanında Uzmanı olmak isteyen bir kişi yaklaşık 10 yılını eğitime harcaması gerekmektedir. Yoğun çalışma ve ders saatlerine ayak uydurulması durumunda rahatlıkla anestezi uzmanı olunabilmektedir. 

Anestezi Uzmanı Olmanın Şartları

Anestezi uzmanı olmanın koşulları arasında kişinin mesleğe ilgi ve alakası oldukça ön planda olmalıdır. Anestezi alanında uzman olmak isteyen kişilerin aşağıda listelenen koşulları sağlaması beklenir.

 • Hastalara karşı empati kurma yeteneği gelişmiş, saygılı ve nazik olunmalı
 • Önemli zamanlarda soğukkanlı olunmalı ve kısa zaman içinde doğru karar verilmeli
 • Ne kadar dozda ve nasıl anestezi kullanılacağının belirlenmesi için gerekli test ve tetkikleri yapılmalı
 • Diğer branş doktorları ile uyum içerisinde çalışılmalı
 • Gelişebilecek yan etkileri ön görerek doğru hamleleri yapabilmelidir.
 • Zor şartlarda ve uzun saatler boyunca çalışmaya dayanıklı olmalıdır.
 • Çalışma şartlarının zorluğundan dolayı fiziken tempoya ayak uydurabilmesi gerekir.

Anestezi Bölümü Çalışma Alanları

Anestezi uzmanlarının çalışma alanları özel hastaneler ve devlet hastaneleri yer almaktadır. Diğer meslek gruplarına göre çok daha kolay iş bulabilen bu kişiler, aldıkları Anestezi Maaşı ile diğer meslek gruplarına göre dolgun maaşlara sahiptirler.

Ayrıca; Gelecekte katılmak istediğiniz, Meslekler ve Maaşları kategorisinde “Doktor Maaşları Ne Kadar? Devlet ve Özel Sektör Uzman Doktor Maaşları” konusunu inceleyebilirsiniz.

SourceKaynak:
Para Nerdehttps://paranerde.net/
Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.

En Çok Okunanlar

Son Yazılar