Ege Bölgesi Şehirleri Popüler Gezilecek 10 Yer

0
(0)

Ege Bölgesi Şehirleri; Türkiye’nin Dünya Mirası olan ve içinde Gezilecek Yerleri araştıranlar için özenle hazırlanmıştır. Ege Haritası içinde yer alan Şehirler, Tarihi ve Kültür turlarının en çok yapıldığı bir bölgedir. Ege Bölgesi İlleri içinde her renk bulunan doğası ve havası ile her zaman canlı bir havaya sahiptir. Bu yazımızda, Ege Bölgesi Şehirleri içinde dolu dolu ve En Popüler 10 Gezilecek Yerler listesine ulaşabilirsiniz.

Günümüzde eski antik tarihin izlerini göreceğiniz, tertemiz koylarında tekne turları yaparak huzuru bulacağınız, şirin insanları ile iç içe, lezzetli tatları tadacağınız uğrak mekanlarını mutlaka gezmelisiniz.

İçindekiler

Ege Bölgesi İlleri Gezilecek Yerler

Türkiye’de turizm denince akla gelen ilk bölgeleri arasında yer alan, Ege bölgesin’de mavi denizin dalga sesleri, ruhunuza neşe getirecek melodiler, yöresel yemekleri ve geçmiş tarihi günümüzde yeniden görmeniz mümkün olacak. Listemize göz atııktan sonra tatile çıkmak isteyenler için derlediğimiz bilgiler sayesinde, seyahat rotanızı yeniden planlamak isteyeceksiniz.

Salihli Kurşunlu Kaplıcaları

Manisa’nın Salihli ilçesine yaklaşık 10 dakika mesafede bulunan Kurşunlu kaplıcaları, Kurşunlu deresinin yanında buluyor. Manisa merkezden yaklaşık 65 km uzağında, kuşların cıvıltıları arasında yeşil bir vadi üzerinde kurulmuş ve deniz seviyesinden 111 metre yüksektedir.

Özellikle cilt hastalıkları tedavisi, solunum yolu hastalıkları, kireçlenme, sinirsel rahatsızlıklar ve bazı kadın hastalıkları tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Şehir ortamından uzak şifalı bir tatil arayanlar Manisa, Salihli de bulunan Kurşunlu kaplıcaları tatilini öneririz.

Kula – KATAKEKAUMENE

Ege bölgesi Manisa’da gezilecek yerler listesine Kula ile devam ediyoruz. Kula, Manisa iline bağlı içinde volkanik jeoparki olan ve Unesco tarafından korunan yerler arasında bulunuyor. Yanık ülke olarak ta bilinen Kula içinde tarihi evler, şifalı kaplıcalar, camileri, türbeleri yanı sıra Volkanik tepeleri ve Yunus Emre’si ile tanınan ünlü bir ilçedir.

Genç volkanik dağları bulunan Kula’yı yakın zamanda harekete geçen Kara Divlit dağından ötürü kapkara olduğunu görmeniz mümkündür. Bu sebepten ötürü Yanık ülke olarak ta adlandırılır. 18. Yüzyıldan Osmanlı mimarisi ile meşhurdur.

Türkiye’nin gizli kalmış adını KATAKEKAUMENE ‘den kısaltılarak alan KULA, Unesco tarafından ilk ve tek jeoparkı özelliğini taşıyor. Binlerce yıl önce patlayan volkanların sönmüş lavlarından oluşan bu eşsiz doğa güzelliğini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

AYDIN ‘da Gezilecek Yerler – Afrodisias Antik Kenti – Afrodit Kenti

Roma ve bizans dönemlerinden kalan, Afrodisias antik kenti 1958 yılında gazeteci ve fotoğrafçı olan Ara Güler’in tesadüf eseri keşfettiği bilinmektedir. Adını mitolojinin Aşk ve Güzellik Tanrıçası Afrodit’ten alan tarihi bir yer olarak UNESCO dünya mirası listesine kayıt edilmiştir. Tarih sevenler için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Kısaca; Ünlü fotoğrafçı baraj açılışı için bölgeye gider. Baraj fotoğrafı çekimleri biraz uzun sürünce akşam dönüş yolunda kaybolur. Yolu bulamayacaklarını anlayınca ise yakın bir köyde konaklamaları gerektiklerini düşünerek Geyre köyüne yolları düşer.

Afrodisias Antik Kenti Afrodit Kenti Ege Bolgesi

Ara Güler köydeki sütun ve lahitleri görmesi ile fotoğraf makinası’nın deklanşörüne basmaya başlar. İstanbul’a döndüğünde çalıştığı derginin yöneticileri fotoğraflarla dalga geçerler. Ara Güler ise bölgenin önemli bir yer olduğunu anladığı için çektiği fotoğrafları Amerika’da ünlü bir dergi’ye gönderir ve bölgenin önemi anlaşılır.

Ege Bölgesi MUĞLA ‘da Gezilecek Yerler – Ölüdeniz

Deniz ve kumsalı ile Ege bölgesinde gezilecek yerler listemize MUĞLA ‘ya bağlı, Fethiye Ölüdeniz ile devam ediyoruz. Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Ölüdeniz, 2006 yılında %82 oy ile dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir.

Çam kokuları eşliğinde süren, yaklaşık 14 kilometre inişli çıkışlı yolun bitmesi ile altın sarısı kumsalı, büyüleyici turkuaz rengi denizi karşınıza çıkıyor. Bölgede bulunan ve dünyanın en uzun yürüyüş yollarından biri olan kelebek vadisi ise eşsiz kelebek türleri eşliğinde yapılıyor.

Adeta küçük bir cennet misali olan tatil beldesi, yamaç paraşütü ve kampçılar Ölüdeniz plaj tatili sevenleri için harika bir yer olacaktır.

Bafa Gölü ( Çam içi )

Bafa gölü, Ege bölgesinin en büyük gölüdür. Çam içi olarak ta bilinen Bafa gölü ilk oluşumunda Ege denizin bir parçası imiş. Bodrum söke yolu üzerinde buluyor. Göl etrafında kurulan şirin tezgahlarda bal, çeşitli mevsim meyveleri, baharatlar, zeytin yağı ve zeytin yağından yapılan çeşitli sabunlar satın alabilirsiniz.

Zamanla Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı kum, çakıl, kil ve benzeri kütle parçaları sayesinde kıyıdan kilometrelerce içeride kalmasına sebep olmuş harika bir doğa harikası tatil beldesidir.

Bodrum Kalesi

Muğla’ya gidip Bodrum kalesini gezmek olmaz mı? Bodrum kalesi, günümüzde Su altı arkeoloji müzesi olarak kullanılmaktadır. Bodrum kalesi beş ülke ismi adı verilmiş bu ülkeler Fransız, İtalyan, Alman, Yılanlı ve İngiliz Kuleleridir.

1406-1523 yıllarında hastane şövalyeleri tarafından inşa edilen Bodrum kalesi 1995 senesinde Avrupa’da Yılın Müzesi Yarışması “Özel Övgü” ödülünü almıştır. iki liman arasına bulunan ve eski adı St. Jean Şövalyeleri kalesi olarak tarihi geçmişi vardır.

bodrum-kalesi-Ege-Bolgesi-gezilecek-yerler-listesi
bodrum-kalesi-Ege-Bolgesi-gezilecek-yerler-listesi

Ayrıca içinde Roma imparatorluğuna ait buluntuları, Karyalı Prenses Salonu, Cam gemisini, sikke ve Mücevherat salonunu mutlaka görmelisiniz. Ege bölgesi gezilecek yerler arasında bulunan Bodrum kalesini görmeden tatilinizi sakın bitirmeyin.

Ege Bölgesi İzmir ‘de Gezilecek Yerler – Seferihisar

Seferihisar, Ege bölgesinde İzmir’in güneybatısında “citta slow” (Sakin şehir) unvanı ile Türkiye’nin tek sakin kentidir.

Bilmeyenler için Citta Slow nedir? Nüfusu 50 bin altında olan yerleşkelerin şehirleşme ve küreselleşme olarak, zanaatleri, mimarisi, gelenek ve kültürleri bozulmadan günümüze kadar geliyor ise İtalya’da bir komite tarafından verilen unvandır.

Sakin bir tatil geçirmek isteyenler için beyaz kerpiç evler, pencereleri renkli çiçekleri ile doğal mimarisi yanı sıra tertemiz sokakları ve mavi bayraklı plajı ile seveceğiniz bir beldedir.

Bergama Antik Kenti

İzmir’in görkemli ilçesi Bergama bir zamanlar Roma ve Bizans uygarlıklarına ev sahipliği yapmış antik bir kenttir. Ege bölgesinin kuzey batısında yer almaktadır.

Anadolu’da yapılan arkeolojik olarak uygarlığın ilk keşfedilen antik kentlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Bergama Antik Kenti Ege bölgesi gezilecek yerler arasında en başta yer almaktadır. Keşif tarihi boyunca yerli ve yabancı turistlerin en gözde yeridir.

Efes Antik Kenti

Ege bölgesi gezilecek yerleri arasında en popüler yere sahip olan Efes Antik Kenti Roma döneminden kalma önemli bir liman kentidir. Türkiye’de bulunan antik şehirler arasında hiç şüphesiz ilk sırada yer alıyor.

Efsaneye göre (Ephesus) yani Efes, Büyük iskenderin generali Lysimakhos tarafından M.Ö 300 yılında yapıldığı biliniyor. Kültür sevenlerin mutlaka görmesi gereken Efes antik kenti sizleri bekliyor.

Cunda Adası – Balıkesir

Egzotik tatil yapmak isteyenlerin hoşuna gidecek Cunda adası listemizde yerini alıyor. Balıkesir her ne kadar Marmara bölgesine bağlı olsa da, büyük bir kısmı ege bölgesinde yer almaktadır. Ege kıyılarında bulunan Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinde bulunan Cunda Adası, Arnavut kaldırımlı sokakları ile tarihi yeniden yaşatıyor.

Cunda Adası, Sokaklarında Rum mimarisini taşımaktadır. Deniz ve doğanın bir arada renklerini taşıyan sokaklarında nefis yemek kokuları yükselmektedir. Sakız dondurması ve reçeli meşhur olan bu şirin yerde Papalina balığı ile meşhurdur.

Bir önceki yazımız olan Marmara Bölgesi Görülmeye Değer 10 Eşsiz Gezilecek Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Para Nerde

Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.