Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu? Evde Bakım Parası Şartları Nedir?

0
(0)

Evde Bakım Maaşı, devlet tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden biridir. Aile, Çalışma ve Sosyal hizmetler tarafından belirlenmiş olan Engelli Bakım Maaşı Şartları sağlayan ihtiyaç sahipleri, Evde Bakım Parası almaya hak kazanmaktadırlar.

Engelli Bakım Maaşı Şartları; Tuvalet, yeme, içme gibi bazı temel ihtiyaçlarını kendi başlarına yerine getiremeyen kişilerden oluşmaktadır. Bu ve benzeri sebep ile hem ihtiyaçları bulunan vatandaşlara hem de ailelerine ekonomik anlamda destek olmak isteyen Aile Çalışma ve Sosyal hizmetler tarafından Evde Bakım Parası almaya hak kazanmaktadır.

Devlet tarafından geliştirilmiş ve sosyal yardımlardan biri olan Evde Bakım Maaşı, Engelli ve Bakıma muhtaç kişilerin masraflarının karşılanması amacı Bakım Aylığı Şartlarını yerine getirmesi ile ödenmektedir.

İçindekiler

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde Bakım Maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ilgili hizmetinden yararlanan ya da yeni dönem itibari ile bu sosyal yardım türüne başvuru yapacak olan kişiler tarafından merak edilmektedir.

Evde, kendi gereksinimlerini karşılayamayacak yakını olan kişiler “Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?” sorusunun cevabını araştırmaktadır.

Yeni dönem itibari ile bu soruya verilen cevap, yapılan mali düzenlemeler sonucunda zamlı olarak verilmektedir.

bakım maaşı ne kadar oldu
bakım maaşı ne kadar oldu

2021 yılının başında TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri ve yeni dönem asgari ücretin zamlanmasından sonra, sosyal yardımlara da yeni dönem zamları uygulanmıştır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ilgili yardım şartlarını sağlayan ihtiyaç sahiplerine 2022 yılı itibari ile 2 bin 706 TL ödemektedir. İhtiyaç sahiplerine, 2021 yılında ödenen Engelli Evde Bakım Maaşı 1798 TL idi.

Yaşlı Bakım Aylığı Ne Kadar Oldu?

Yaşlı bakım aylığının güncel ücreti, yeni dönemde sıklık ile sorgulanan sosyal yardım başlıklarından biridir. Bu başlık, bakım maaşı başlığı ile aynı anlama gelmektedir. Bu neden ile “yaşlı bakım aylığı ne kadar oldu?” sorusunun cevabı da 2 bin 706 TL’dir.

Evde Bakım Maaşına Nereden Başvurulur?

Evde bakım aylığı başvuru yeri, yeni dönem itibari ile ilgili sosyal yardımdan yararlanmak isteyen kişiler tarafından sıklık ile araştırılmaktadır.

engelli bakım maaşı şartları
engelli bakım maaşı şartları

2 bin 706 TL’lik evde bakım maaşı ödemesi almak isteyen kişilerin başvuruları, illerde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından kabul edilmektedir. İlçelerde yapılacak olan evde bakım maaşı başvuruları ise Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılmaktadır.

Evde bakım maaşına başvuru yaparken, kuruma ibraz edilmesi gereken evraklar şu şekildedir:

 • Başvuru formu
 • İki adet fotoğraf
 • Engelli raporu
 • Bakımı gerçekleştirecek olan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Hanede bulunan kişilerin gelir belgesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Eğer bakıma muhtaç kişi eğitimine devam ediyorsa, öğrenci belgesi

Evde Bakım Maaşından Kimler Yararlanabilir?

Evde bakım aylığından yararlanabilecek kişiler, temel ihtiyaçlarını kendi başına göremeyen yaşlı, engelli ya da hasta kişilerdir. Bu kişiler ya da yakınları, evde bakım masraflarının karşılanabilmesi amacı ile engelli bakım maaşı şartları ve diğer şartları yerine getirdikleri takdirde, ilgili kurumlara evde bakım maaşı ödemesi almak için başvuru yapabilmektedirler.

Bakım Aylığı Şartları Nelerdir?

Bakım maaşı şartları, evinde kendi ihtiyaçlarını gideremeyecek durumda olan yakını olan kişiler tarafından sıklık ile araştırılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan evde bakım yardımından yararlanmak isteyen kişiler tarafından sağlanması gereken evde engelli bakım maaşı şartları şu şekilde belirlenmiştir:

yaşlı bakım aylığı ne kadar
yaşlı bakım aylığı ne kadar
 • Bakıma muhtaç olan kişinin engel oranının yüzde 50 ve üzerinde olması
 • Engel durumunun, ilgili sağlık kurumlarından alınmış olan heyet raporu aracılığı ile ispat edilebiliyor olması
 • Bakıma muhtaç olduğu söylenen kişinin, temel ihtiyaçlarını bile kendi başına yerine getiremiyor olması
 • Gelir testi sonucunda elde edilen verinin yoksulluk sınırında olması

Bir önceki yazımız olan Büyük Salgınlar Dünya Tarihinde Nasıl Geldi ve Geçti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Para Nerde

Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.