İngilizce Öğretmeni Maaşı Devlet ve Özel Okul’da Ne Kadar?

İngilizce Öğretmeni Maaşı ne kadar? Devlette çalışan kadrolu veya sözleşmeli İngilizce öğretmeninet maaşları” bu meslek dalında kariyer sahibi olmak isteyenler tarafından sıklık ile merak edilmektedir. Birçoğumuz lise yıllarında İngilizce dersi alırız. Birçok öğrenci için bu ders zor olsa da, toplum üzerindeki İngilizce öğretmeni algısı çok iyi bir meslek olarak bilinir. İngilizce eğitiminin sadece Türkiye’de değil, dünya üzerinde değerli bir yeri bulunuyor.

İngilizce Öğretmeni, ülkemizde istisnalar olmakla birlikte okullarımızda 1. ve 2. yabancı dil öğretimi için İngilizce tercih ediliyor. Yaklaşık 10 yıl önce İngilizce Öğretmenliği okuyup, ardından “M.E.B” bağlı bir devlet okulunda işe başlayan bir arkadaşımdan ve onun Özel İngilizce Öğretmeni Mesleğinde onuncu yılı bitirip on birinci yıla başladığı şu günlerde edindiği tecrübeleri “İngilizce Öğretmenliği Maaşları” yazımızda paylaştı.

- Sponsorlu Bağlantılar -

İngilizce Öğretmeni Maaşı son durumu ve İngilizce öğretmeni Nasıl olunur? sorusuna varıncaya kadar birçok detayı bu yazımızda bulabileceksiniz.

İngilizce Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Devlette İngilizce Öğretmeni Maaşı: Yeni atanmış İngilizce Öğretmenliği Maaşları 5.000₺ civarlarında oluyor. Bu yıl Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan 4.253,40 Asgari Ücret‘in biraz üstünde başlıyor. İngilizce Öğretmenleri mesleğinde zaman ve kıdemine arttıkça meslekte aldığı maaş da aynı şekilde yükselmiş oluyor. Öğretmenlerin 10 yıllık hizmet verdiği süre sonunda yaklaşık 7-8000₺ gibi bir maaş ödeniyor.

Kamu Okullarında yani Devlette İngilizce Öğretmeni Maaşı 6.000₺ ile 6.500₺ arasında değişiyor. Özetle geçecek olursak bu Net Maaşa artı olarak kadrolu öğretmenlere girilen her ek ders için 20₺ civarı, sözleşmeli öğretmenlere de yine her girilen ek ders için ortalama 17₺ ücret ödeniyor.

- Sponsorlu Bağlantılar -

Özel Okulda İngilizce Öğretmeni Maaşı: Özel okullarda da birçok İngilizce öğretmeni çalışıyor. Özellikle belli bir eğitim kalitesini aşmış kaliteli kolejlerde çok yüksek maaşı ödeyerek İngilizce hocası çalıştırılabiliyor.

İngilizce Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? Para Nerde
İngilizce Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? Para Nerde

Bunun yanında sadece ders saati doldurmak için İngilizce öğretmeni çalıştıran küçük dershaneler ve eğitim kurumları da bulunuyor.

Kısaca özel sektörde İngilizce Öğretmeni Maaşı tamamen kişilerin genel eğitim becerisine ve çalıştığı kuruma göre belirleniyor. Asgari ücretle çalışan Öğretmen yada 6.000₺ ye çalışan Öğretmen Maaşı ‘da kazanabilirsiniz!

İngilizce Öğretmeni Nasıl Olunur?

- Sponsorlu Bağlantılar -

İngilizce Öğretmenliği ve Maaşları gibi diğer detaylardan sonra İngilizce Öğretmeni Olmak için ne yapmamız gerekir ondan bahsedelim.

İngilizce öğretmenliği maaşları Ne Kadar Oldu?
İngilizce öğretmenliği maaşları Ne Kadar Oldu?

Türkiye’de birçok öğretmenlik branşı için farklı eğitim seçenekleri bulunuyor. İngilizce öğretmeni olmak isteyenlerin de önünde de farklı seçenekler var. Bunlardan ilki “İngilizce Öğretmenliği” kazanmak.

Bu bölümü kazanıp okuyanlar mezun oldukların hemen İngilizce öğretmenliği yapabilmesidir. İngilizce Öğretmeni mesleğini tercih etmeyi düşünüyorsanız bu bölümü planlamayı seçmenizi tavsiye ederim.

İngilizce Öğretmeni Olmak için bitirilmesi gereken ikinci bölüm alternatifi ise “İngiliz Dili ve Edebiyatı” olarak karşımıza çıkıyor. İngilizce Öğretmenliği okumak yerine Dil ve Edebiyat bölümünü bitirdiğinizde mezun olur olmaz öğretmen olamıyorsunuz.

Bu bölümü bitiren pedagojik formasyon alması gerekiyor. Gerek bölüm içinde gerek daha sonra almak zorunda olunan formasyon adayları bir hayli yormaktadır. İngilizce Öğretmenliği okuyan öğrenciler ilk yıl sınava girdiğinde puanı öğretmenlik kazanmaya yetmediği için Dil/Edebiyat bölümü seçmektedir.

İngilizce Öğretmenliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Türkiye’de meslek tercihi öncesinde atama ve KPSS durumuna bakmanız gerekmektedir. Zira, Milli Eğitim Bakanlığı eğitim müfredatlarında yabancı dile büyük bir zaman ayırıyor, ancak bu dil tercihi sizlerin de tahmin edeceği üzere genellikle İngilizce Öğretmeni tarafına oluyor.

Yani; İngilizce dersi açık ara fark ile ilk sırada yer almaktadır. Yabancı dil odağı olarak tercih edildiğinden ayrılan kadro sayıları da bir hayli düşük olabiliyor.

İngilizce öğretmenliği maaşı Güncel | Para Nerde
Güncel İngilizce Öğretmenliği Maaşları | Para Nerde

İngilizce Öğretmenliği atama duyuruları her sene düzenli olarak yapılıyor. Son birkaç yıldır İngilizce Öğretmeni atadıklarını söyleyebilirim. Atanmak için almanız gereken taban puanlar ise Maaşı gibi değişmektedir.

Tabi siz garanti atanmak istiyorsanız KPSS’den 80 ve üzeri puan almanız gerekli. Atama sayısı dönemlere göre değişik olsa da mezun sayısının da az olduğu göz önünde bulundurun. Bu istihdam girişiminin yeterli seviyede olduğunu savunabiliriz.

Para Nerde
Para Nerdehttps://paranerde.net/
Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.

En Çok Okunanlar

Bilgisayar İşletmenliği Nedir? Maaşı Ne Kadar?

Bilgisayar İşletmenliği Nedir? Bilgisayar İşletmeni Ne iş yapar? Maaşı Ne Kadar?

Bilgisayar işletmenliği, kamu kurumlarında istihdam edilmek isteyen kişiler tarafından sıklık ile tercih edilen bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayar işletmenleri atama yöntemi ile ilgili kurumlardan...
Ziraat Mühendisi Maaşları | Ziraat Mühendisliği Ne İş Yapar?

Ziraat Mühendisi Maaşları | Ziraat Mühendisliği Ne İş Yapar?

Ziraat Mühendisi Maaşları, son yıllarda bu unvanına sahip olan yada Kariyerinde Ziraat Mühendisi olma planları yapan kişiler tarafından merak ediliyor. Özellikle tarım alanında önemli...
Okul Müdürü Maaşı | Kamu ve Özel Müdür ve Yardımcısı Maaşı Ne Kadar? | Para Nerde

Okul Müdürü Maaşı | Okul Müdürü ve Müdür Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

Okul Müdürü Maaşı ve Müdür Yardımcısı Maaşları, Yeni dönemde memur maaşlarına yapılan zamlardan sonra nasıl güncellendiği oldukça merak edilmektedir. Okul müdürlerinin aylık kazancı, kariyer...
- Sponsorlu Bağlantılar -

Son Yazılar