Marmara Bölgesi Gezi Rehberi – Görmeye Değer 10 Yer Tavsiyesi

Marmara Bölgesi Gezi ziyareti yapacak okuyucularımıza görmek isteyecekleri 10 Yer tavsiyesi veriyoruz. Marmara Bölgesi Ziyareti yapacak ancak hiç bir yeri tanımayanlar için önce bu yerleri size kısaca anlatmak istiyorum.

Marmara Bölgesi ülkemizin 7 coğrafi bölgeden biridir. Marmara Bölgesi Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevini üstlenir. Marmara da Gezilecek, Görülecek 10 yer değil, onlarca yer olsa da, Para Nerde ekibi olarak Gezilecek yerler hakkında kısa kısa bilgileri seyahat öncesi mutlaka değerlendirin.

Marmara Bölgesi Gezi Rehberi

Marmara Bölgesinde, birbirinden güzel illeri yer almaktadır. Bu iller Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli ( Merkezi İzmit olarak bilinir) ve Sakarya ( Sakarya Merkezi de Adapazarı), Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illeri yer alır.

Marmara Bölgesi gezilecek sayısız eserler bulunur. Marmara bölgesinde gezilecek ve görülmeye değer 10 mekanı özel olarak sizler için derledim. Umarım Marmara bölgesine geldiğinizde, derlediğim 10 yer listesine beğenirsiniz.

Sultan Ahmet Cami – İSTANBUL

İstanbul – Fatih’te bulunan Sultan Ahmet meydanında ki Sultan Ahmet Cami; I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya yaptırılmıştır.

Mimar Sinan’ın üslubu dikkate alınarak yapılan Sultan Ahmet Camii Ayasofya’nın karşısında yer alır. Geniş bir avluya sahip olan Sultan Ahmet Camisi 6 minareli olarak inşa edilmiştir.

Caminin dört köşesinde bulunan 4 minare üç şerefeli, avlusunda bulunan 2 minare ise iki şerefelidir. Sultan Ahmet Camisi mavi, yeşil ve beyaz İznik çinileri ile işlendiği için Avrupalılar bu camiye Mavi Cami demiştir.

MiniaTürk – İSTANBUL

Minyatür Türkiye parkı; MiniaTürk İstanbul ilinin Haliç kıyısında bulunur. Temeli 2001 yılında atılıp 2 yıllık çalışma sonucunda 2003 yılında hizmete girmiştir. Ülkemizde bulunan 122 eser 1/25 oranında küçültülerek burada sergilenmektedir.

Kültür turları ile turistlerin yoğun ilgi ile ziyaret ettiği bu mekanı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca tüm eserler 9 ayrı dilde turistlere bilgi veriyor.

Dolmabahçe Sarayı – İSTANBUL

Osmanlı devletine ve ülkemize saray hizmeti veren bu yapı, İstanbul’un Beşiktaş semtinde yer alır. Saray Osmanlı Padişahı Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Atatürk uzun bir müddet bu sarayda yaşamış ve bu sarayda hayata gözlerini yummuştur. Marmara Bölgesi gezi yapacakların ziyaret etmesi gereken önemli bir yer olarak listemizde yer alıyor.

Dolmabahçe sarayı pazartesi ve perşembe günleri hariç haftanın 5 günü hizmet vermektedir.

Selimiye Cami – EDİRNE

Osmanlı padişahı 2. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan cami, Edirne’de yer alır. Mimar sinanın 90 yaşında yaptığı bu cami ustalık dönemi eseri olarak bilinir. Cami 1568-1575 yılları arasında yaptırıldı.

Yeşil Külliyesi – BURSA

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde yer alan Yeşil Türbe, ismini yeşil çinilerden alır. Yeşil Külliye içinde cami, türbe, medrese, imaret ve hamam bulunur. Külliye Çelebi Sultan Mehmet tarafından inşa edilmiştir. Külliyeden günümüze Yeşil Camii, Yeşil Türbe ve Sultaniye Medresesi sağlam olarak kalmıştır.

Cunda Adası – BALIKESİR

Balıkesir’in Ayvalık semtinde yer alan ada yerleşim yeri olarak kullanılan tek adasıdır. Adaya ayvalık üzerinden tekne ile ulaşabilirsiniz. Cunda Adası özel mimarisi ve tarihi güzellikleri ile açık hava müzesini andırır.

Truva Antik Kenti – ÇANAKKALE

Truva Antik Kenti – ÇANAKKALE

Antik Kent tarihin önemli olaylarına şahitlik etmiştir. Çanakkale’de yer alan antik kent 1998 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alındı. Hisarcık bölgesi en çok ziyaret edilen noktasıdır.

Marmara Bölgesi gezilecek yerler listesi, Marmara Bölgesinde gezilecek yerleri keşfet.

Sapanca Gölü – SAKARYA

Ormanlarla çevrili olan Sapanca Gölü 16 kilometre uzunluğa sahiptir. Sapanca ilçe merkezinde yer alan gölde birçok kuş ve bitki çeşidi görebilirsiniz. Göl çevresinde yürüyüş yapabilir, kafelerde çay içebilir, gölü tekne ile gezebilirsiniz.

Termal Kaplıcaları – YALOVA

Yalova’nın Termal ilçesinde yer alan kaplıcalar özellikle sağlık turizmi için önemli merkezlerden birisidir. Şifa bulmak isteyen yerli ve yabancı turistler bölgeye akın etmektedir.

Derince Harikalar Sahili – KOCAELİ

Kocaeli’nin Derince ilçesinde yer alan Derince Harikalar Sahili sizi büyülü bir dünyaya davet ediyor. Marmara Bölgesi gezi yapacak çocuklar için muazzam bir yer olan sahilde, daha önce bir fabrika kuruluydu. Kocaeli belediyesi yıkılan fabrikanın yerine masal kahramanlarının heykellerini yaparak bu bölgede sergilemeye başladı.

Yel değirmeni, Nuh’un gemisi ve dinozor şeklinde 3 cafe bulunur. Mantar ve korsan gemisi tarzında 2 lokanta ve küçük mantarlar tarzında büfe yer alıyor. Bu eğlence merkezi İstanbul’a yakın olduğu için çok fazla tercih edilir.

SourceKaynak:
Para Nerdehttps://paranerde.net/
Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.

En Çok Okunanlar

Son Yazılar