Sayısal ve Sözel Meslekler Güncel Maaşları Ne Kadar?

Meslekler ve Maaşları geçmişten günümüze her zaman merak edilen konuların başında yer almaktadır. Sayısal Meslekleri ve Sözel Meslekleri arasında seçim yapmadan önce Maaşları hakkında detaylı bilgileri araştırmak büyük önem taşımaktadır. Para Nerde ekibi olarak Meslekler ve Maaşları Ne Kadar Kazandırıyor? sizler için araştırarak bir tablo oluşturduk.

Meslekler ve Maaşları Ne Kadar Kazanıyor? konumuzda yer alan Sayısal Meslekleri ile Sözel Meslekleri Maaş oranı ortalama baz alınarak oluşturulmuş olup, herhangi bir sıralama belirlenmemiştir.

Meslekler ve Maaşları 2021 Tablosu

Meslek AdıAlt Taban Maaşları
Müsteşar10.987 ₺
Başsavcı15.770 ₺
Hakim14.450 ₺
Genel Müdür15.880 ₺
Profesör17.360 ₺
Savcı15.770 ₺
Albay19.610 ₺
YarbayHenüz böyle bir bilgi yok!
BinbaşıHenüz böyle bir bilgi yok!
YüzbaşıHenüz böyle bir bilgi yok!
Üst Teğmen7.340 ₺
Yunus Polis7.950 ₺
Teğmen7.340 ₺
Ast SubayHenüz böyle bir bilgi yok!
Baş Komiser17.360 ₺
Araştırma Görevlisi9.790 ₺
Şube Müdürü15.770 ₺
KaymakamHenüz böyle bir bilgi yok!
Mühendis15.710 ₺
Polis9.790 ₺
Avukat5.460 ₺
Tekniker4.870 ₺
Gemi Kaptanı20.780 ₺
Sivil Polis8.720
Memur4.542 ₺
Öğretmen5.610 ₺
Hemşire5.868 ₺
Teknisyen8.001 ₺
Bekçi4.527 ₺
Uzman Çavuş6.500 ₺
Zabıta4.427 ₺
İmam (Hatip)5.854 ₺
Makinist5.554 ₺
Mübaşir6.470 ₺
İşçi3.450 ₺

2021 Sözel Meslekler ve Maaşları

Sözel meslekler, Üniversitelerin Ön Lisans, Yüksek Lisans gibi ilgili bölümlerinde okuyan ve mezun olduktan sonra çalışabileceği alandır. Sözel Meslek tercihi yapan öğrencilerin, mezun olduktan sonra çalışarak kazanacağı Maaşları nedir?

Meslekler ve Maaşları 2021 Tablosu - Para Nerde
Meslekler ve Maaşları 2021 Tablosu – Para Nerde

Sözel Meslekler ve Maaşları Listesi taban ve tavan olarak belirtmek aslında pek doğru olmayacaktır. Listemizi hazırlarken Sözel Mesleklerin ve Maaşları Taban olarak hesaplamak doğru olandır. Nitekim iş hayatına Taban fiyatları üzerinden baz alınmalı olduğunu savunmaktayız. Her meslekte olduğu gibi Sözel Meslek gurubunda da kıdem ve tecrübeye göre tavan fiyatı çalıştığımız zamana ve tecrübeye göre değişmektedir.

Örneğin Gazetecilik ve Halkla ilişkiler mezunu bir çalışan minimum kazanacağı Para ile iş hayatına başlar. Zamanla edindiği bilgi, tecrübe ve emek ile çıkaracağı işler verdiği emekleri ile orantılı olacaktır. Sözel meslek Maaşları taban ve tavan fiyatları özel sektör ile kamu kuruluşları arasında mutlaka farklı olur.

Sözel Alanda Hangi Bölümü Tercih Etmeli

Sözel alanda hangi bölümü tercih etmelisiniz? işsiz kalır mısınız? Sözel Meslekler ve Maaşları gerçekten iyi bölümler? Sözel Alanda nasıl eğitim alıp, hangi bölümü tercih etmelisiniz? işte bunları anlatıyor olacağız.

Matematik sevmiyor yada yapamıyorsunuz, sayısal alanda zayıf olduğunuzu düşünüyorsunuz. Bu durumda kendinizi artık Sözel Alanda olduğunuzu kabul ettiniz. Peki o zaman ne yapacaksınız?

Üniversite tercihi yaparken Sözel Bölümler alanında herhangi bir bölüme tercih yapmak en mantıklısı olacaktır. Örneğin; Türkçe öğretmenliği, iletişim alanında iletişim bilimleri, görsel iletişim ve tasarım, Radyo ve televizyonun, halkla ilişkiler, Gazetecilik ve tanıtım aynı zamanda tarih, edebiyat gibi bölümleri tercih edebilirsiniz.

Sözel Alanda Meslek Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Sözel Alanda Meslek Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli
Sözel Alanda Meslek Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Sözel alanda Meslekler tercihi yaparken kendinizi analiz edin. Analiz yaparken lise de, Sözel ve Sayısal ağırlıklı olduğunuzu anlarsınız. Lisede eşit ağırlık yada sayısal ağırlıklı olduğunuzu anlarsınız.

Eşit ağırlık yada Sayısal Meslekleri olduğunuzu anlarsınız. Kendinizi keşfetmeniz zor değildir, çünkü lisede bu çok bariz belli olur. Hocaların uyarmaları, notlarınız veya yakın arkadaşlarınız bu konuda sizi mutlaka uyaracaktır ve sizde mutlaka bunu analiz etmiş olduğunuzu düşünerek belirteceğiz.

Meslekler ve Maaşları ile değil Sözel olduğunuz kanaatine vardığınız alana bakmalısınız. Sözel olduğuna karar verdikten sonra dediniz ki benim iletişim alanında bir zayıfım var. Kendimi çok çekingen, utangaç, sessiz hissediyorum, bu alanda eksikliğiniz fark ettiğinizi fark ettiniz. Eksik olduğunuz noktayı anladığınızda eğitime devam etmeyi kabul etmelisiniz. Üniversiteyi şöyle düşünün 4 yıl okuyacağım 4 yıldan sonra tak diye bir iş bulurum, bu kesinlikle garanti bir durum değildir.

Garanti bölüm diye bir şey yok, Tıp okur Doktor olursun o zaman Doktor olmak için sınavlarına girmek için bile çalışmak zorundasınız. Çalışmadan hemen ben 4 yıl okuyayım ben doktor olurum ondan sonra sen bu alanda kesin iş bulurum böyle bir şey yok olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Sayısal Meslekleri ve Sözel Meslekleri Seçerken Nelere Dikkat Etmeli
Sayısal Meslekleri ve Sözel Meslekleri
Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Artık üniversiteler öyle değil, eskiden öyleymiş. Niye Çünkü Üniversite okuyan sayısı almış, az olduğu için de insanlar da böyle bir algı oluşmuş. 4 yıl ya da 2 yıl Üniversite okuyan işsiz kalmaz gibi bir algı oluşmuş. Evet kimse istemiyor işsiz kalmak ama bizim şu andaki amacımız güzel bir eğitim alalım. Eğitimi aldıktan sonra O eğitime güzel şeyler eklemek projeler eklemek ve deyimler eklemek, Ondan sonrasını iş bulmak.

Özet ile Meslek ve Maaşlar önce eğitim ile başlar ve devam eder. Eğitimi almadan uzmanlık alanı oluşmadan iş bulmak ve meslek alanında para kazanmak eskisi gibi kolay değil.

Para Nerdehttps://paranerde.net/
Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.

En Çok Okunanlar

Son Yazılar