Sayısal Meslekler ve Maaşları Ne Kadar? Güncel Maaş Tablosu

0
(0)

Sayısal Meslekler ve Maaşları günümüze meslek seçmek isteyenlerin her zaman merak ettiği konuların başında yer almaktadır. Sayısal Bölüm Meslekleri ve maaşları ne kadar? sorusunu yanıt arayan, Sayısal Bölüm Meslekleri “MF” yani Matematik ve Fen alanı seçmek isteyen kişilerin Gelecek Planlama konusunda büyük önemi vardır.

Sayısal Meslekler ve Maaşları kamuda ve özel sektörde farklılıklar gösterse de, ortalama aylık kazançlar baz alınmıştır. Para Nerde ekibi olarak Sayısal Meslekler ve Maaşları ne kadar? araştırarak sizlere bir tablo oluşturduk.

İçindekiler

Sayısal Meslekler ve Maaşları Güncel Tablosu

Sayısal Meslekler ve Maaşları kamuda ve özel sektörde farklılıklar gösterse de, Sayısal meslekler görevlerinde geçirdikleri süre “Kıdem”, Döner sermaye gibi etkenler aşağıdaki kazançlar arasında farklık göstermektedir. Aşağıdaki tabloda bu neden ile ortalama aylık kazançlar baz alınarak Güncel olarak oluşturulmuştur.

Meslek AdıAlt Taban Maaşları
Müsteşar10.987 ₺
Başsavcı15.770 ₺
Hakim14.450 ₺
Genel Müdür15.880 ₺
Profesör17.360 ₺
Savcı15.770 ₺
Albay19.610 ₺
YarbayHenüz böyle bir bilgi yok!
BinbaşıHenüz böyle bir bilgi yok!
YüzbaşıHenüz böyle bir bilgi yok!
Üst Teğmen7.340 ₺
Yunus Polis7.950 ₺
Teğmen7.340 ₺
Ast SubayHenüz böyle bir bilgi yok!
Baş Komiser17.360 ₺
Araştırma Görevlisi9.790 ₺
Şube Müdürü15.770 ₺
KaymakamHenüz böyle bir bilgi yok!
Mühendis15.710 ₺
Polis9.790 ₺
Avukat5.460 ₺
Tekniker4.870 ₺
Gemi Kaptanı20.780 ₺
Sivil Polis8.720
Memur4.542 ₺
Öğretmen5.610 ₺
Hemşire5.868 ₺
Teknisyen8.001 ₺
Bekçi4.527 ₺
Uzman Çavuş6.500 ₺
Zabıta4.427 ₺
İmam (Hatip)5.854 ₺
Makinist5.554 ₺
Mübaşir6.470 ₺
İşçi3.450 ₺

Sayısal Meslekler Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Sayısal Meslekler, Üniversitelerin Sayısal Bölüm Ön Lisans ve Yüksek Lisans gibi ilgili bölümlerinde okuyup mezun olduktan sonra çalışabileceği mesleklerden oluşmaktadır. Mühendis, Finans uzmanı, Gemi Kaptanı gibi Meslek sahibi olmak isteyen bireylerin Sayısal Meslekler tercihi ve mezun olduktan sonra çalışarak kazanacağı Maaşları incelerken nelere dikkat etmeliyiz.

Meslekler ve Maaşları 2021 Tablosu - Para Nerde
Meslekler ve Maaşları Güncel Tablosu – Para Nerde

Sayısal Meslekler ve Maaşları listesi oluşturur iken taban ve tavan olarak belirtmek aslında pek doğru olmayacaktır. Listemizi hazırlarken Sayısal Mesleklerin ve Maaşları Taban olarak hesaplamak doğru olandır. Nitekim iş hayatına Taban fiyatları üzerinden baz alınmalı olduğunu savunmaktayım. Her meslekte olduğu gibi Sayısal Meslek gurubunda da kıdem ve tecrübeye göre tavan fiyatı çalıştığımız zamana ve tecrübeye göre değişmektedir.

Örneğin Gazetecilik ve Halkla ilişkiler mezunu bir çalışan minimum kazanacağı Para ile iş hayatına başlar. Zamanla edindiği bilgi, tecrübe ve emek ile çıkaracağı işler verdiği emekleri ile orantılı olacaktır. Sayısal meslek maaşları taban ve tavan fiyatları özel sektör ile kamu kuruluşları arasında mutlaka farklı olur.

Sayısal Alanda Hangi Bölümü Tercih Etmeli

Sayısal alanda hangi bölümü tercih etmelisiniz? işsiz kalır mısınız? Sayısal Meslekler ve Maaşları gerçekten iyi bölümler? Sayısal Alanda nasıl eğitim alıp, hangi bölümü tercih etmelisiniz? işte bunları anlatıyor olacağız.

Matematik seviyor ve keyif alıyorsunuz, sözel alanda zayıf olduğunuzu düşünüyorsunuz. Bu durumda kendinizi artık Sayısal Alanda olduğunuzu kabul ettiniz. Peki o zaman ne yapacaksınız?

Üniversite tercihi yaparken Sayısal Bölümler alanında herhangi bir bölüme tercih yapmak en mantıklısı olacaktır. Örneğin; Mühendis, iletişim alanında teknoloji bilimleri, tasarım, gibi alanlar Sayısal bölüm iken Radyo ve televizyonun, halkla ilişkiler, Gazetecilik ve tanıtım aynı zamanda tarih, edebiyat gibi bölümler ise Sözel Bölüm meslekleridir.

Sayısal Bölüm yada Sözel Alanda Meslek Tercihi Yaparken Dikkat !

Sayısal Bölüm veya Sözel alanda Meslekler tercihi yaparken kendinizi mutlaka analiz etmelisiniz. Bu analizi lise de yaparken, Sözel ve Sayısal ağırlıklı derslerindeki başarı önemlidir. Lisede eşit ağırlık yada sayısal ağırlık dersleriniz kariyerin önemli bir unsuru olacağını unutmayın.

Sözel Alanda Meslek Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli
Sözel Alanda Meslek Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Eşit ağırlık yada Sayısal Meslekleri olduğunuzu keşfetmeniz zor değildir. Çünkü lisede bu çok bariz belli olur. Hocalarınızın veya yakın arkadaşlarınıza bu konuda sizi mutlaka uyarmasını isteyebilirsiniz.

Sayısal bölüm meslekleri ile değil Sözel bölüme ilginiz olduğu kanaati oluşuyor ise Sözel bölümler alanına bakmalısınız. Sözel olduğuna karar verdikten sonra dediniz ki benim iletişim alanında bir zayıfım var. Kendimi çok çekingen, utangaç, sessiz hissediyorum, bu alanda eksikliğiniz fark ettiğinizi fark ettiniz. Eksik olduğunuz noktayı anladığınızda eğitime devam etmeyi kabul etmelisiniz. Üniversiteyi şöyle düşünün 4 yıl okuyacağım 4 yıldan sonra tak diye bir iş bulurum, bu kesinlikle garanti bir durum değildir.

Garanti bölüm diye bir şey yok, Tıp okur Doktor olursun o zaman Doktor olmak için sınavlarına girmek için bile çalışmak zorundasınız. Çalışmadan hemen 4 yıl okuyayım ben doktor olurum ondan sonra sen bu alanda kesin iş bulurum böyle bir şey olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Sayısal Meslekleri ve Sözel Meslekleri Seçerken Nelere Dikkat Etmeli
Sayısal Meslekleri ve Sözel Meslekleri Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Artık üniversiteler öyle değil, eskiden öyleymiş. Niye Çünkü Üniversite okuyan sayısı almış, az olduğu için de insanlar da böyle bir algı oluşmuş. 4 yıl ya da 2 yıl Üniversite okuyan işsiz kalmaz gibi bir algı oluşmuş. Evet kimse istemiyor işsiz kalmak ama bizim şu andaki amacımız güzel bir eğitim alalım. Eğitimi aldıktan sonra O eğitime güzel şeyler eklemek projeler eklemek ve deyimler eklemek, ondan sonrasını iş bulmak.

Özet ile Meslek ve Maaşlar önce eğitim ile başlar ve devam eder. Eğitimi almadan uzmanlık alanı oluşmadan iş bulmak ve meslek alanında para kazanmak eskisi gibi kolay değil.

Bir önceki yazımız olan Telefoncu Dükkanı Açmak! Cep Telefoncular Ne Kadar Kazanıyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Para Nerde

Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.