Okul Müdürü Maaşı | Okul Müdürü ve Müdür Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

0
(0)

Okul Müdürü Maaşı ve Müdür Yardımcısı Maaşları, Yeni dönemde memur maaşlarına yapılan zamlardan sonra nasıl güncellendiği oldukça merak edilmektedir. Okul müdürlerinin aylık kazancı, kariyer planlaması içerisinde okul müdürü olmak isteyen kişiler tarafından sıklık ile araştırılmaktadır.

Okul müdürü maaşları, müdürlük mesleğinin icra edildiği okulun kamuda mı yoksa özel sektörde mi hizmet verdiğine göre değişiklik göstermektedir. Bu neden ile “Okul Müdürü Maaşı ne kadar?” sorusuna, sabit bir cevap vermek mümkün değildir.

İçindekiler

Devlet Okullarında Okul Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Kamuda Okul Müdürü Maaşları, kişinin deneyimine göre değişiklik göstermektedir. Meslek içi deneyime göre belirlenen okul müdürü maaşları, ocak ayı itibari ile memur maaşlarına yansıtılan yüzde 30,95’lik zam oranı ile yükselmiştir.

Devlet Okullarinda Okul Muduru Maasi Ne Kadar - Para Nerde
Kamuda Okul Müdürü Maaşları Ne Kadar – Para Nerde

Düzenlenen yeni memur maaşı tablosuna göre güncel müdür maaşları şu şekilde belirlenmiştir:

 • En düşük Okul Müdürü Maaşları: 4 bin 253 TL
 • Ortalama Okul Müdürü Maaşı: 9 bin 939 TL
 • En yüksek Okul Müdürü Maaşı: 15 bin 625 TL

Özel Okullarda Okul Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Özel okullarda okul müdürlerinin aylık kazancı, hali hazırda bir okulda okul müdürü olarak istihdam edilmiş olan ya da kariyer planlaması içerisinde özel okul müdürü olmak olan kişiler tarafından merak edilmektedir.

Özel Okul Müdürü Maaşları, görevin icra edildiği okulun niteliğine ve kişinin meslek içi deneyimine göre değişiklik göstermektedir.

Bu neden ile tıpkı devlet kurumlarında olduğu gibi özel okullarda da okul müdürü maaşları ile ilgili sabit bir maaştan bahsetmek mümkün değildir.

Ancak eğitim kurumlarında yapılan bir araştırmaya göre özel okul müdür maaşlarının ortalama olarak şu şekilde olduğu bilinmektedir:

 • En düşük Okul Müdürü Maaşları: 4 bin 270 TL
 • Ortalama Okul Müdürü Maaşı: 8 bin 980 TL
 • En yüksek Okul Müdürü Maaşları: 16 bin 530 TL

Okul Müdürü Nasıl Olunur?

Okul müdürü olma şartları, kariyer planlaması içerisinde “okul müdürü olmak” başlığına sahip olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Okul müdürü olabilmek için sağlanması gereken şartlar, özel okullarda ve devlet okullarında farklıdır.

Özel Okullarda Okul Müdürü Maaşı Ne Kadar?- Para Nerde
Özel Okullarda Müdür Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

Devlet okullarında okul müdürü olmak için sağlanması gereken şartlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Lisans mezunu olmak
 • Hali hazırda kadrolu öğretmen olmak
 • “Eğitim Yönetimi” başlıklı sertifikaya sahip olmak
 • İlgili müdürlük sınavlarından başarılı olmak

Özel okullarda okul müdürü olmak için sağlanması gereken şartlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Lisans mezunu olmak
 • Kamu okullarında ya da özel okullarda en az iki yıl öğretmenlik yapmış olmak

Okul Müdür Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Okul müdürü yardımcının aylık kazancı, hali hazırda okul müdür yardımcısı olmak için başvuru yapmış olan ya da kariyer planlamasında “okul müdür yardımcısı olmak” başlığı olan kişiler tarafından sıklık ile merak edilmektedir.

Devlet okullarında müdür yardımcısı maaşları, meslek içi deneyime göre değişiklik göstermektedir. Ancak bu değişiklik müdür yardımcısı unvanı ile ilgili değil, direkt olarak öğretmenlik mesleği ile ilgilidir.

Okul Müdür Yardımcısı Maaşı Ne Kadar? | Para Nerde
Okul Müdürü Maaşları Ne Kadar? | Para Nerde

Okul müdür yardımcısı maaşı olarak ayrı bir başlık bulunmamaktadır. Öğretmen iken alınan maaş, müdür yardımcısı olduktan sonra da aynı şekilde devam etmektedir. Ek olarak müdür yardımcıları da ek ders ücretinden faydalanabilmektedir. Buna göre yeni dönem okul müdür yardımcısı maaşı ve müdür yardımcısı azami ek ders ücreti şu şekilde belirlenmiştir:

 • Ortalama maaş: 5-6 bin TL
 • Azami ek ders ücreti: Bin 975 TL

Özel okullarda Okul Müdürü Maaşı, kurumun niteliğine ve kişinin meslek içi deneyimine göre değişiklik göstermektedir. Yeni dönemde özel okul, okul müdürü maaşları ortalama olarak 4 bin 500 TL ile 7 bin 500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan En iyi Tıp Fakülteleri | Dünyanın ve Türkiyenin Tıp Taban Başarı Sıralaması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Para Nerde

Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.