Pdr Maaşları Ne Kadar? (Güncel) Rehber Öğretmeni Maaşı

0
(0)

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik “PDR maaşları” bu bölümden yeni mezun olan ya da henüz üniversite sınavına hazırlanan genç bireyler tarafından oldukça araştırılan bir konudur. Birçok çalışma alanında kendilerine yer bulmayı başaran psikolojik danışmanların aldıkları aylık ödemeler de bu sektörlerden etkilenmektedir.

Pdr maaşları üzerinde etkisi olan bir diğer faktör de kurumların bünyesinde yer alan birimlerdir. Birimler aynı kuruma bağlı olsalar bile çalışma şekilleri ve görevleri birbirlerinden farklı olduğu için birim içerisinde görev yapan psikolojik danışmanların da maaşları değişiklik göstermektedir.

İçindekiler

M.E.B Rehber Öğretmeni PDR Maaşları Ne Kadar?

MEB’e bağlı kurumlarda görev alan psikolojik danışmanların aylık ücretleri, 4 bin 830 TL’dir. Devlet okullarında psikolojik danışman maaşları ek ders saatinden etkilenmektedir.

M.E.B Rehber Öğretmeni PDR Maaşları Ne Kadar?
M.E.B Rehber Öğretmeni PDR Maaşları Ne Kadar?

2021 yılında belirlenen ek ders ücretlerine göre bir psikolojik danışman bir ay içerisinde ortalama olarak bin 200 TL ile bin 400 TL arasında değişiklik gösteren ek ders ücreti almaktadır.

Bu durumda devlet okullarında görev alan psikolojik danışmanların maaşları 6 bin TL ile 6 bin 200 TL arasında bir ücrete yükselmektedir.

Rehberlik ve Araştırma Merkezi “Rehber Öğretmeni” PDR Maaşları

RAM’de çalışan psikolojik danışmanların aylık ücretleri net olarak 4 bin 830 TL olarak belirlenmiştir. Bu kurumlarda çalışan psikolojik danışmanlara, ay içerisinde girdikleri ek ders için %25 oranında fazla ödeme yapılmaktadır.

Rehberlik ve Araştırma Merkezi "Rehber Öğretmeni" PDR Maaşları
Rehberlik ve Araştırma Merkezi “Rehber Öğretmeni” PDR Maaşları

Buna göre RAM’de rehberlik ve psikolojik danışmanlık maaşları 6 bin 200 TL ile 6 bin 400 TL arasında bir ücrete yükselmektedir.

Diyanette Çalışan Psikolojik Danışmanların Maaşları

Diyanet İşleri Bakanlığında çalışan PDR mezunlarının aylık ücretleri, psikolojik danışmanların diğer çalışma alanlarında olduğu gibi ek ders ücretlerinden etkilenmektedir.

Bu kurumda danışmanların net maaş 4 bin 500 TL olarak belirlenmiş ancak aylık bin 200 TL ile bin 400 arasında değişen ek ders ücretleri ile maaş 5 bin 900 TL’ye kadar yükselebilmektedir.

Özel Okul Rehber Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Özel okullarda görev yapan psikolojik danışmanların aylık ücretleri, çalıştıkları kurumun niteliğine ve psikolojik danışmanın deneyimine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Özel Okul Rehber Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? Para Nerde
Özel Okul Rehber Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? Para Nerde

2021 yılı içerisinde psikolojik danışmanların maaşları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre özel okullarda görev yapan danışman maaşlarının 2 bin 500 TL ile 6 bin TL arasında değişkenlik gösterdiği kaydedilmiştir.

Aile Bakanlığında Psikolojik Danışmanların Maaşları Ne Kadar?

Aile Bakanlığında görev alan psikolojik danışmanların aylık ücretleri, 2021 yılı içerisinde 5 bin TL ile 5 bin 250 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Aile Bakanlığında görev alan PDR mezunları, bu kurumda ASDEP kadrolarında çalışabilmektedirler.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Öğretmeni Çalışma Alanları Nelerdir?

PDR mezunlarının çalışma alanları, üniversite sınavına hazırlanan ve meslek seçimi yapmakta henüz kararsız olan gençler tarafından oldukça merak edilmektedir. Pdr çalışma alanları ve maaşları paralel doğrultuda ilerleyen iki konudur.

Gençler mesleklerini PDR alanında tercih etmeleri durumunda, maaşlarını da kendileri belirlemiş olacaklardır.

PDR çalışma alanları şu şekilde özetlenebilir:

  1. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan okullar

PDR mezunları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan okulların anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise bölümlerinde rehber öğretmen unvanı ile çalışabilirler.

  1. Özel sektörde yer alan okullar

PDR mezunları özel okulların anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise bölümlerinde rehber öğretmen unvanı ile çalışabilirler.

  1. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Rehberlik ve Araştırma Merkezleri

PDR mezunları RAM’de rehber öğretmen unvanı ile çalışabilirler.

  1. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri

PDR mezunları Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde rehber öğretmen unvanı ile çalışabilirler.

  1. Üniversitelerin akademik kadrolarında

PDR mezunları üniversitelerin akademik kadrolarında psikolojik danışman unvanı ile çalışabilirler.

  1. Özel Psikolojik Danışma Merkezlerinde

PDR mezunları Özel Psikolojik Danışma Merkezlerinde psikoterapist unvanı ile çalışabilirler.

Bir önceki yazımız olan Odyometrist Nedir? (Güncel) Odyometrist Teknikeri Maaşları Ne kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Para Nerde

Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.