Pilot Maaşları Ne Kadar? Özel ve Askeri Pilot Maaşları

0
(0)

Pilot Maaşları, Pilotların çalıştıkları kurumun devlet ya da özel sektöre ait olması ile birlikte değişen ücret aralığına sahiptir. Pilot Maaşları sadece sektöre bağlı olarak belirlenmez. Ücretin belirlenmesi konusunda sektör içi özel şartlar ve mesleğe bağlı olan diğer şartlar Pilot Maaşları konusunda etkendir.

İçindekiler

Pilot Maaşları Ne Kadar?

2021 yılı içerisinde pilotların alacakları aylık ücret, birçok etken dikkate alınarak hesaplanır. Pilot Maaşları belirlenirken kullanılan uçak tipi, uçak için çizilen rota, meslekte geçirilmiş süre, pilotluk ehliyetine sahip olup olmama, mensup olunan THY veya Pegasus havayolu şirketi gibi birçok faktör dikkate alınır.

Değişen bu faktörler çerçevesinde sabit bir Pilot Maaşları söylemek mümkün değildir.

Guncel Pilot Maaslari Ne Kadar Oldu

Kamuda Görev Yapan Pilotların Maaşları Ne Kadar?

Pilotların kamuda aldıkları maaş kıdemlerine ve diğer kıstaslara göre değişiklik göstermektedir. Tüm değişkenler ele alındığında bu çerçevede hesaplanan ortalama THY Pilot Maaşları şu şekilde özetlenebilir:

 • Kaptan pilotların aylık ücreti: 60.000 TL
 • İkinci pilotların aylık ücreti: 40.000 TL

Özel Sektörde Pilotların Maaşları Ne Kadar?

Pilotların özel sektörde aldıkları maaş, devlet havayolunda çalıştıklarında alacakları maaş ile sürekli kıyaslanmaktadır. Özel havayolu şirketlerinde pilotlara verilen aylık maaş, şirketten şirkte göre değişiklik göstermektedir. Buna göre bazı havayolu şirketlerinin pilot maaşlarına şu şekilde örnek verilebilir:

 1. Pegasus Pilot Maaşları

Pegasus havayolu şirketinde çalışan pilotların aldıkları aylık ücretler pilotların kademelerine göre belirlenmektedir. Kademelerine göre pilot maaşları şu şekildedir:

 • C1 kademesi pilotları: 40.110 TL
 • C2 kademesi pilotları: 42.795 TL
 • C3 kademesi pilotları: 44.377 TL
 • C4 kademesi pilotları: 45.431 TL
 1. Onur Air Pilot Maaşları

Onur Air havayolu şirketinin bünyesinde çalışan pilotların maaşları da tıpkı diğer havayolu şirketlerinde olduğu gibi kademelerine ve diğer uçuş kriterlerine göre değişmektedir. Tüm kriterler çerçevesinde en düşük pilot maaşı 25.000 TL en yüksek pilot maaşı ise 45.000 TL olarak belirlenmiştir.

Yeni Başlayan Pilot Maaşı

Guncel Pilot Maaslari Ne Kadar Oldu
Güncel Yeni Pilot Maaşlari Ne Kadar Oldu

İşe yeni başlayan pilot maaşları birçok meslek grubuna göre yüksek ücret aralığına sahiptir. Çeşitli kriterlere göre belirlenen maaş hesabı sonucunda yeni pilotların aylık ücretleri ortalama 21.000 TL olarak belirlenmiştir.

Askeri Pilot Maaşları ne kadar?

Askeri pilotların aylık ücretleri 25.000 TL ile 30.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Askeri pilotlar, şartlara bağlı olarak bazı zamanlarda uçuş süresi aşımı yapılabilir. Bu uçuş aşımı için askeri pilot maaşı ek olarak ücretlendirilir.

Askeri pilotlar birden fazla görevi üstlenebilmektedir. Savaş esnasında ya da helikopterlerde görev yapan bu pilotlar, mesleğe kabul edilmek için bazı şartları sağlamalıdırlar. Askeri pilot olmak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar şu şekilde özetlenebilir:

 • 20 yaşını aşmamış olmak,
 • Göz sağlığının sorunsuz olması,
 • Kurumun belirlediği boy kilo şartlarını sağlamak,
 • Herhangi bir sağlık probleminin olmaması.

Pilotların Çalışma Düzeni Nasıldır?

Çalışma düzeni konusunda pilotlar belirli bir döngüye sahip değillerdir. Uçuş planları aylık olarak aylık yapılır ve bu plana göre hareket ederler.

Pilotların aylık ücretleri uçuş saatleri üzerinden hesaplanır. Yasal düzenlemeye göre bir pilot bir yıl içerisinde en fazla 1000 saatlik uçuş planı düzenleyebilir. Pilotların yıl içerisinde gerçekleştirecekleri bu toplam süre, kişisel özelliklerine ve havayolu firmasının uçuş hizmetlerine göre doldurulur. Bu Sayısal Meslekler ve Maaşları belirlemede rol oynar.

Nasıl Pilot Olunur?

Pilot olmak için çeşitli şartları sağlamak gerekmektedir. Pilot olabilmek için bu şartlar özetlenebilir:

 • En az lise mezunu olmak,
 • Belirlenen sağlık kuruluşundan sağlık problemi olmadığına dair onaylı belge almak,
 • Yetkili uçuş kurslarından 45 saatlik teorik ders ve uçuş dersi alarak, derslerin hepsini başarı ile tamamlamış olmak,
 • Adli sicil kaydının temiz olması,
 • İleri düzeyde İngilizce bilmek,

Askeri pilot olmak için bu şartlara ek olarak boy şartı da aranmaktadır. Askeri pilotluğa başvuru yapan kişilerin boy uzunluğu 165 santimetreden kısa olmamalı, 190 santimetreden uzun olmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hemşire Maaşları Ne Kadar? Devlet ve Özel Sektör Hemşirelik Maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Para Nerde

Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.