Prefabrik Ev Nasıl Yapılır? Prefabrik Ev İzinleri için İskan Alma Rehberi

Prefabrik Ev çevre koşulları dikkate alınarak üretilir. Prefabrik Ev Yapımı metrekare oranları değişebilen, istenilen her yerleşim alanı uyarlanan ve nitelikli yapılara denir. Günümüzün en hızlı değişime uğrayan sektörlerinden biri tanesi hiç şüphesiz Prefabrik Ev Yapı sektörüdür. Peki değişimlerin en belirgin olanlarından biri de, bir çok özelliği sayesinde betonarme yapılarla yarışır hale gelen Prefabrik Ev Nasıl Yapılır?

Prefabrik Evler günümüzde betonarme evler de olduğu gibi ses ve ısı izolasyonu, yangına ve depreme dayanıklı her geçen gün hayatımıza biraz daha dahil oluyor. Prefabrik yaptırmaya karar verme aşamasında iseniz, kurulum aşamasından, Prefabrik Yapı modeline Gerekli İzinleri dikkat etmeniz geren konulara kadar merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda ki başlıklarda tüm detayları ile bulacaksınız.

Prefabrik Ev İzinleri – İmar ve İskan İzinleri

Prefabrik Ev İmar ve İskan İzinleri
Prefabrik Ev İmar ve İskan İzinleri

Prefabrik Ev izinleri; ülkemizin imar kanunlarına göre yapı tanımına girmektedir. Bu neden ile Prefabrik Yapı yaptırmadan önce nasıl bir arsanız olduğu çok önemli. Arsanız prefabrik yapmaya uygun mu? Bağlı bulunduğunuz belediye arsanıza prefabrik yapmaya izin veriyor mu? Bağlı olduğunuz il idaresi yada belediyeden arsanıza prefabrik ev yapmaya izin verilip verilmediğini mutlaka araştırmalısınız.

Prefabrik için belediye izinleri alındı ise bu aşamadan sonra en yakın prefabrik firmaları aramaya başlayabilirsiniz. Tabi ki, Prefabrik firmaları hazır projeleri sayesinde, yasal prosedür ve gerekli izin almanızda size kolaylık sağlamaktadır. Prefabrik firmasından alacağınız hazır proje bilgileri ile bağlı bulunduğunuz il özel idaresinden Statik, Mimari, Elektrik ve tesisat projeleri alınması gerekli izinler alarak, arsanıza kaç metrekare ev yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Prefabrik Ev Nasıl Yapılır?

Prefabrik Ev yapacak firma ile anlaşma sağlarken mutlaka sözleşme yapın. Bazı Prefabrik Yapı Firmaları temelden çatıya teslim yaparken, bazıları temel yapımı için projeyi size vererek sadece kurulum hazırlıklarına başlıyor. Bu konuda firmalar ile görüşmek ve uygun şartların seçimini yapmak size kalıyor.

Prefabrik Ev Yapım Süresi Nedir?

Prefabrik Evlerin yapım süresi istenilen metrekare ve anlaştığınız Prefabrik Yapı Firmasının yoğunluğuna bağlı olarak değişebiliyor. Prefabrik inşası betonarme inşaatlara kıyasla çok daha kısa sürede gerçekleşmektedir.

Zemin betonunun atılması, atılan betonun kuruması ortalama 5 ile 7 gün sürmektedir. Prefabrik evler yapısına göre bir günde tüm duvarları dahil bitebilir. Bazı Prefabrik Yapı firmaları, prefabrik evi müşterilerine 1 günde teslim taahhüt ediyorlar. Tabi ki, bunun için sizin gerekli izinleri alıp, temel betonunu hazırlamanız gerekmekte. Son olarak Prefabrik evin boyası, fayans, parke, mutfak dolabı gibi aşamaları ile beraber evin yapım süresi ortalama 10- 15 gün civarında sürmektedir.

Prefabrik Ev Ömrü Ne Kadar? Prefabrik Ev İzinleri
Prefabrik Ev Ömrü Ne Kadar? Prefabrik Ev İzinleri

Her şeyin bir ömrü olduğu gibi Prefabrik Yapılarında bir ömrü vardır. Özellikle son yıllarda gittikçe daha fazla tercih edilen Prefabrik Yapı ile ilgili merak edilen konuların başında, prefabrik evin ömrü ne kadar? sorusudur. Prefabrik Yapı Ömrü kullanıma uygun olarak, kullanılan malzemenin kalitesine göre farklılık gösterebiliyor.

Prefabrik Yapı firmaları satış ve montajını yaptığı evlere verdikleri garanti süresi 2 ile 50 yıl arasındadır. Evet yanlış duymadınız 50 yıl garanti veriyorlar. 50 yıl içinde kim öle kim kala dediğinizi duyar gibiyim, tamam biraz gerçekçi olalım. Mümkün değil öyle bir şey, eğer bir firma size 50 yıl garanti veriyorsa bu satıcının kesinlikle pazarlama taktiğidir.

Diyelim ki prefabrik firması çok iddaalı ve 50 yıl garantiyi veriyor. Böyle bir iddaası olan yapı firmasına sadece sözleşme olup olmadığını sorun. Çıkarıp sözleşmeyi ortaya koyuyorsa, O sözleşmeyi ne kadar uzun olursa olsun en ince ayrıntısına kadar okumanızı tavsiye ederim.

Şu algıya sakın düşmeyin; Prefabrik Yapının garantisi 50 yıl değil, Prefabrik evlerin ömrü ortalama 50 yıldır. Her ne kadar kitapçıklarında 50 yıl yazsa da 100 yıla kadar kullanmanız mümkün olacaktır. Bu denli büyük bir sektör dolayısı ile fırsatçı ve dolandırıcı kaynıyor. İşini düzgün yapan Prefabrik yapı firmaları bu yazıyı okuyor ise kusura bakmasınlar. Ama onlarda eminim doğru söylediğime onay veriyordur.

Prefabrik Yapı Modelleri

Prefabrik Yapı Modelleri; Ev, Villa, Okul, Hastane, Depo, Spor salonu ve bir çok kullanıma göre yaptırmak mümkün. Prefabrik Yapınızı sizin isteğinizi metrekare olarak tasarlanabilir olması bu konuda betonarme evlere göre avantaj sağlamaktadır. Prefabrike ev yaptırma aşamasında arsanıza uygun modelleri tek katlı, dublex ve villa modelleri olarak yapılabilir.

Her türlü yerleşim alanı uygulanabilecek şekilde imal edilen Prefabrik Yapılar , sizin isteklerinize göre farklı malzemelerin de kullanıldığı ve kısa sürede monte edilen modeller seçebilirsiniz.

Küçük bir tavsiye;

Prefabrik Ev yapacak firma ile anlaşma sağlarken mutlaka sözleşme yapın. Bazı Prefabrik Yapı Firmaları temelden çatıya teslim yaparken, bazıları temel yapımı için projeyi size vererek sadece kurulum hazırlıklarına başlıyor. Sözleşme ilerki zamanlarda anlaşmazlık çıkması durumunda sizi kanunlarca koruyacaktır. Bu konuda firmalar ile görüşmek ve uygun şartların seçimini yapmak size kalıyor.

SourceKaynak:
Para Nerdehttps://paranerde.net/
Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.

En Çok Okunanlar

Son Yazılar