2023 Spiker Maaşları ne kadar? (Güncel) Maç ve Haber Spikeri Maaşı

0
(0)

Spiker Maaşları, Maç ve Haber Spikeri olmak isteyen ya da spikerlik eğitimini yeni tamamlamış kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Ülkemizde 400’den fazla kanalda çalışan Spor, Magazin ve Haber Spikeri bulunmaktadır. Bu kanalların her birinde onlarca belki de yüzlerce Spiker istihdam edilerek, Maaşları ödenmektedir.

İstihdam edilmiş olan spikerlerin aldıkları aylık ücretler çalıştıkları medya kuruluşunun niteliğine ve spikerin sunmuş olduğu programın izlenme oranına ve daha birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Bu neden ile Spiker Maaşları ile ilgili sabit bir ücretten bahsetmek mümkün değildir.

İzlenmesi az olan yerel TV kanallarında görev alan spikerlerin maaşlarının asgari ücret seviyesinde olduğu bilinmektedir. Ancak medya kuruluşunun çok nitelik olduğu bir ajansta, çok izlenen bir programda görev alan spikerlerinin maaşları 45 bin TL’nin üzerine çıkmaktadır.

İçindekiler

Haber Spikeri Maaşları Ne Kadar?

Haber spikerlerinin aylık ücreti, izlenmesi düşük olan haber kanallarında yaklaşık olarak 35.000 TL ile 45.000 TL olarak belirlenmiştir. Haber sunucuları maaşları, spikerin gün içerisinde hangi kuşakta haber sunduğuna göre değişiklik göstermektedir.

Haber Sunan Spiker Maaşları Ne Kadar?
Haber Sunan Spiker Maaşları Ne Kadar?

Ana haber sunan spikerler belirlenmiş olan maaş skalasının en üstünde ücret alırken, öğle arası haberlerini ya da diğer saatlik haberleri sunan spikerler ise bu maaş skalasının en altında ücret almaktadırlar.

Spikerlerin, Haber Spikeri Maaşı skalası içerisinde hangi aralıkta ücret alacaklarını etkileyen en önemli faktör, meslek içi deneyimleridir. Meslek içi deneyimi yüksek olan bir spiker, Fox Haber gibi özel kanallarda görev aldığında dahi yüksek maaşlar alabilmektedir. Haber spikeri maaşları 2022 yılına göre ciddi bir artış göstererek, 2023 yılında 45 bin TL’nin üzerine çıkmıştır.

TRT ‘de Çalışan Spiker Maaşları Ne Kadar?

TRT spikerlerinin aldıkları aylık ücret hem özel kanallarda görev alan spikerler tarafından hem de spikerlik maaşını icra etmek isteyen genç spiker adayları tarafından merak edilmektedir.

TRT 'de Çalışan Spiker Maaşları Ne Kadar?
TRT ‘de Çalışan Spiker Maaşları Ne Kadar?

TRT bünyesinde var olan birçok farklı program bulunmaktadır. Bu neden ile programın niteliğine ve izlenme oranına göre spikerlik maaşları değişiklik gösterebilmektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda elde edilmiş olan verilere göre TRT spikeri maaşları 2022 yılına göre ciddi bir artış göstererek, 2023 yılında 95 bin TL’nin üzerine çıkmıştır.

Maç Spikeri Maaşları Ne Kadar?

Maç spikerlerinin aldıkları aylık ücret, spikerlerin anlatım sağladıkları maç sayısına göre belirlenmektedir. Spikerler tarafından yorumlanan maçın bulunduğu lig, maç spikerinin deneyimi, maçın yayınlandığı kanal gibi birçok faktör de maç spikeri maaşını etkilemektedir. Örneğin TRT’de maç sunuyorsanız daha yüksek maaşlar, özel bir kanalda maç sunuyorsanız daha az maaş kazanabilirsiniz.

Maç Spikeri Maaşları Ne Kadar?
Maç Spikeri Maaşları Ne Kadar?

Yapılan araştırmalara göre elde edilen veriler neticesinde maç spikerlerinin aylık ücretinin 2022 yılına göre ciddi bir artış göstererek, 2023 yılında 30 bin TL’nin üzerine çıkmıştır.

Spiker Olma Şartları Nelerdir?

Spiker olmak için sağlanması gereken şartlar şu şekilde özetlenebilir:

  • Üniversitelerin Radyo ve Televizyon, Basın ve Yayın, Medya ve İletişim ya da Gazetecilik bölümlerinin herhangi birinden mezun olmak
  • Türkçe dilbilgisi kurallarına ileri düzeyde hâkim olmak
  • Diksiyonun düzgün olması
  • Gündemde yer alan haberlere dair bilgi sahibi olmak
  • İyi düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olmak
  • Ses tonu ile ilgili bir sıkıntı yaşamamak
  • Dış görünüşe önem vermek

Spiker ve Muhabir Kelimeleri Aynı Anlama Mı Gelmektedir?

Spiker ve muhabir sözcüklerinin aynı anlama gelip gelmediği birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Toplumda yer alan birçok kişi spiker ve muhabir kelimelerinin aynı mesleği tanımladıklarını bu neden ile kelimelerin birbirleri yerine kullanabileceklerini düşünmektedir. Ancak bu kullanım oldukça yanlıştır. Muhabirler ve spikerler temelde aynı görevi yapıyormuş gibi gözükse de görev tanımları birbirlerinden farklıdır.

Muhabirler, kameramanlar ile birlikte haber toplayan ve haberin gerçekleştiği yerde haberin içeriğine dair bilgi veren kişilerdir. Spikerler ise muhabirlerin ve kameramanların ajansa ulaştırmış oldukları haberleri, belirli bir saat dilimi içerisinde topluma sunan kişilerdir. Genel olarak muhabirleri haber toplayan kişi, spikerleri ise haberi sunan kişi olarak tanımlamak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Savcı Maaşları Ne Kadar? Savcı Nedir, Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Para Nerde

Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.