Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Kademelere Göre Öğretmen Maaşı Tablosu

0
(0)

Öğretmen Maaşları, kişinin görev yaptığı kurumun Devlet Okulu, Özel Okul, Yeni Atanan, Kadrolu veya Sözleşmeli olmasına göre değişkenlik göstermektedir. Kademelere göre Öğretmen Maaşları meslek içi deneyimi de alacağı aylık ücreti etkileyen diğer bir faktördür. Peki yeni dönemde Güncel Öğretmen Maaşı Ne Kadar oldu?

İçindekiler

Öğretmen Maaşları ne kadar?

Öğretmen Maaşları görevli oldukları kurum ve uzmanlık alanına göre de değişkenlik göstermektedir. Yeni yıl ile birlikte memur maaşlarına yapılan zamlar Güncel “Öğretmen Maaşı Ne Kadar” oldu? sorusunu beraberinde geliyor. Ayrıca branş alanında Beden Öğretmeni Maaşı için yazımızı okuyabilirsiniz.

Öğretmen Maaşları - Öğretmen Maaşı Ne Kadar Oldu?
Öğretmen Maaşları nedir? Öğretmen Maaşı Ne Kadar Oldu?

Kamuda veya Devlet okulu yada özel okul çalışanı Öğretmen Maaşı farklı olduğu gibi, Sözleşmeli, Yeni Atanan Öğretmen Maaşları ve Kadrolu Öğretmen Maaşı ne kadar oldu? bu yazı dizisinde bulabilirsiniz.

Kamuda Görev Yapan Öğretmenlerin Maaşları

Devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin aldıkları aylık ücret, kademelerine göre değişkenlik göstermektedir. Öğretmenler kademelerine göre aldıkları sabit maaşlara ek olarak ek ücret dersi de alarak aylık ücretlerinin yükselmesini sağlamaktadır. Ayrıca öğretmenlerin doğuda ya da batıda görev yapmaları da aldıkları ücretleri etkileyen bir diğer faktördür.

öğretmen maaşı ne kadar
öğretmen maaşı ne kadar

Buna göre “devlette öğretmen maaşı ne kadar?” sorusunun cevabı, öğretmenlerin kademelerine göre şu şekildedir:

 • 1/4 kademeye sahip +25 yıllık deneyimli öğretmen: 5.896,50 TL
 • 1/3 kademeye sahip 24 yıllık öğretmen: 5.886,12 TL
 • 1/2 kademeye sahip 23 yıllık öğretmen: 5.875,75 TL
 • 1/1 kademeye sahip 22 yıllık öğretmen: 5.865,38 TL
 • 2/3 kademeye sahip 21 yıllık öğretmen: 5.742,12 TL
 • 4/1 kademeye sahip 15 yıllık öğretmen: 5.473,76 TL
 • 6/2 kademeye sahip 10 yıllık öğretmen: 5.256,18 TL
 • 8/3 kademeye sahip 5 yıllık öğretmen: 5.1855,47 TL

Yukarıda yer alan kademelerine ve deneyimlerine göre hesaplanmış olan öğretmen maaşları bekar öğretmenler baz alınarak belirlenmiştir. Evli olan ve çocuğu olan öğretmenler, belirtilen maaşlara ek olarak aile yardımı almaktadır.

Özel Sektörde Görev Yapan Öğretmen Maaşları

Özel okulda çalışan öğretmenlerin aldıkları aylık ücret, özel okulun niteliğine ve öğretmenin deneyimine göre değişmektedir. Bu neden ile “özel sektörde Öğretmen Maaşı Ne Kadar?” sorusuna net bir maaş ücreti belirtmek mümkün değildir. Ancak 2021 yılında yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen verilere göre özel sektörde görev yapan öğretmenlerin maaşlarının yaklaşık olarak 3.000 TL ile 10.000 TL arasında değiştiği söylenebilir.

Sözleşmeli Öğretmen Maaşları

Sözleşmeli öğretmenlerin aldıkları aylık ücret, haftalık ya da aylık ders saatlerine göre hesaplanmaktadır. Buna göre 2021 yılı temmuz zammı ile birlikte hesaplanmış olan sözleşmeli öğretmen maaşı şu şekildedir:

 • Haftalık 15 saat ya da aylık 60 saat ders veren sözleşmeli öğretmenin maaşı: 1.187,07 TL
 • Haftalık 20 ya da aylık 80 saat ders veren sözleşmeli öğretmenin maaşı: 1.582,76 TL
 • Haftalık 25 ya da aylık 100 saat ders veren sözleşmeli öğretmen maaşı: 1.947,35 TL
 • Haftalık 30 ya da aylık 120 saat ders veren sözleşmeli öğretmen maaşı: 2.283,16 TL

Yukarıdaki ücretli öğretmen maaşı bilgilerine ek olarak, evli olan ancak eşi çalışmayan öğretmenlere maaşlarına ek 53,67 TL ücret verilmektedir. Ayrıca çocuğu olan öğretmenlere her çocuğu için 37,31 TL ek ödeme yapılmaktadır.

Öğretmenlerin Emekli Maaşı Ne Kadar?

Öğretmenlerin aldıkları emekli maaşları, enflasyon oranlarından etkilenerek zamlanır. Buna göre 2021 yılı temmuz ayı enflasyon oranından doğan zam oranı hesabı sonucunda 1/4 kademeli emekli öğretmen maaşı 4.029 TL’dir.

Yeni Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Yeni Öğretmen Maaşları, devlet kurumuna atanması ya da özel sektörde çalışması durumuna bağlı olarak değişmektedir. Ek olarak özel sektörde görev yapan öğretmenlerin maaşları okulun niteliğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yeni Öğretmen Maaşı Ne Kadar?
Yeni Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Devlet kurumunda görev yapan öğretmenlerin maaşları belirli dönemlerde zamlanır. Buna göre devlet kurumuna Yeni Atanan Öğretmen Maaşları 2021 yılının temmuz ayında belirlenmiş olan yeni zam oranı ile 4.450 TL’den 4.800 TL’ye yükselmiştir.

Özel okullar arasında yapılan öğretmen maaşı araştırmalarına göre sektörde görev yapan yeni öğretmenlerin aldıkları aylık ücretin ortalama olarak 3.000 olduğu gözlenmiştir.

Para Nerde sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Bu makalede yanlış veya eksik bilgi girilmesi sonucu oluşabilecek hesaplama hatalarından Para Nerde sitemiz sorumlu değildir.

Bir önceki yazımız olan Sayısal Bölümler Alanında Sayısal Meslekler ve Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Para Nerde

Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.