Diyetisyen Maaşları Ne Kadar? Devlet ve Özel Sektör Diyetisyenlik Maaşları

Diyetisyen Maaşları yani başka bir değiş ile Diyetisyenlerin aldıkları aylık ücret çalıştıkları kuruma bağlı olarak değişir. Bu yüzden Kamuda yani Devlette Diyetisyen Maaşları ve Özel Sektörde Diyetisyen Maaşları olarak iki farklı başlık altında değerlendirilmelidir.

Güncel Diyetisyen Maaşları Ne Kadar Oldu?

2021 yılı içerisinde diyetisyenleri alacakları aylık ücret, birçok şart göz önünde bulundurularak hesaplanır.

Diyetisyenler çok geniş çalışma alanlarına sahiptirler. Bu yüzden aylık ücretleri hakkında sabit bir ücretten bahsetmek mümkün değildir. Diyetisyen maaşları özel hastane ve kamu hastaneleri ya da diyetisyenlerin çalışabilecekleri diğer kurumlar içerisinde deneyim, mezuniyet, referans gibi birçok faktör altında şekillenir.

Diyetisyen Maaşları

Kamuda Görev Yapan Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Diyetisyenlerin kamuda aldıkları maaş, medeni hallerine ve meslek içerisinde geçirdikleri yıl baz alınarak hesaplanır. Bu kriterler değerlendirildiğinde medeni durumu evli olan ve meslek içerisinde uzun yıllardır görev yapan diyetisyenler, diğer diyetisyenlere göre daha fazla maaş alırlar. Diyetisyenlerin meslek içi deneyiminden ötürü ortaya çıkan kıdem dereceleri alacakları maaşların fiyat aralığını belirler. Bu kriterler göz önünde bulundurulduğunda ortaya çıkan devlet diyetisyen maaşları şu şekilde özetlenebilir:

 • 8/1 derece memur diyetisyen: 4.450 TL
 • 6/3 derece memur diyetisyen: 4.550 TL
 • 4/2 derece memur diyetisyen: 4.800 TL
 • 2/1 derece memur diyetisyen: 4.950 TL
 • 1/3 derece memur diyetisyen: 5.000 TL
 • 1/4 derece memur diyetisyen: 5.200 – 5.500 TL

Özel Sektörde Görev Yapan Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Diyetisyenlerin özel sektörde aldıkları maaş, oldukça geniş bir aralığa sahiptir. Aylık ücret hesabı, diyetisyenin mezun olduğu okula, meslekteki deneyimine, daha önce görev aldığı kurumlara, kendini geliştirmesine ve daha birçok kritere göre hesaplanır.

Bu hesaplamaların sonunda 2021 yılında özel hastanelerde diyetisyen maaşları, 2.920 TL ile 9.900 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Özel Sektörde Görev Yapan Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Meslekte Geçirdiği Yıla Göre Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Diyetisyenlerin meslekte geçirdikleri yıla göre aldıkları aylık ücretler de değişmektedir. Diyetisyenlerin 2021 yılı içerisinde, deneyim yıllarına göre aldıkları maaşlar şu şekilde özetlenebilir:

 • Yeni mezun diyetisyenin aylık ücreti: 4.500 TL
 • 3 yıllık diyetisyenin aylık ücreti: 5.100 TL
 • 6 yıllık diyetisyenin aylık ücreti: 5.213 TL
 • 9 yıllık diyetisyenin aylık ücreti: 5.250 TL
 • 12 yıllık diyetisyenin aylık ücreti: 5.279 TL
 • 15 yıllık diyetisyenin aylık ücreti: 5.529 TL
 • 18 yıllık diyetisyenin aylık ücreti: 5.561 TL
 • 21 yıllık diyetisyenin aylık ücreti: 5.800 TL
 • 24 yıllık diyetisyenin aylık ücreti: 5.900 TL

Uzaktan Çalışan Diyetisyenlik Maaşları Ne Kadar?

Çalışma şekli uzaktan olan diyetisyenlerin aylık ücretleri, danışan sayıları ile doğru orantı içerisindedir. Kendi kliniğine sahip olan diyetisyenler ya da kliniği olmadan uzaktan danışmanlık hizmeti veren diyetisyenler aylık yaklaşık olarak 3.000 TL ile 4.000 TL arasında değişen kazanca sahiptirler.

Diyetisyenlik Maaşları yanı sıra Diyetisyenlerin bir seans için talep ettiği ücret ortalama 100 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Bu ücret diyetisyenin birikimine ve diğer kriterlere göre arış gösterebilmektedir.

Uzaktan Çalışan Diyetisyenlik Maaşları Ne Kadar?

Diyetisyenlerin Çalışma Saatleri Nasıldır?

Çalışma saati diyetisyenin görev aldığı kuruma bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kamuya bağlı olan hastanelerde ya da özel hastanelerde görev yapan diyetisyenler genel olarak 08.00 ile 17.00 arasında hizmet verirler. Bazı zamanlarda nöbet tutması gereken diyetisyenler, nöbetçi oldukları günlerde 18.30’a kadar çalışırlar.

Diyetisyen Maaşları tuttuğu nöbet saatine göre mesai ücreti alabilmektedir.

Diyetisyenlerin bir diğer çalışma alanı da gıda fabrikalaradır. Bu fabrikalarda görev yapan diyetisyenler iki günde bir 09.00 ile 17.00 arasında hizmet verirler.

Nasıl Diyetisyen Olunur?

Diyetisyen olabilmek için üniversite sınavında alınan puan neticesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi tercihi yapılmalıdır. Bu fakültelerde beslenme ve diyetetik bölümü bulunmaktadır. 4 yıllık lisans bölümü olan bu eğitim alanından mezun olanlar, diyetisyen olarak adlandırılırlar.

SourceKaynak:
Para Nerdehttps://paranerde.net/
Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.

En Çok Okunanlar

Son Yazılar