Diyetisyen Maaşları | Güncel Diyetisyenlik Maaşları Ne Kadar?

0
(0)

Diyetisyen Maaşları yani başka bir değiş ile Diyetisyenlerin aldıkları aylık ücret çalıştıkları kuruma bağlı olarak değişmektedir. Yüksek lisans yapmış, Özel Hastane ve Devlet hastanesinde çalışan Uzman Diyetisyen Maaşları iki farklı başlık altında değerlendirilmelidir.

Diyetisyenlik Maaşları hakkında bilgileri sizler için özel olarak derledik.

İçindekiler

Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

2022 yılı içerisinde diyetisyen maaşları aylık ücret, birçok şartlar göz önünde bulundurularak hesaplanır.

Diyetisyenler çok geniş çalışma alanlarına sahiptirler. Bu yüzden aylık ücretleri hakkında sabit bir ücretten bahsetmek mümkün değildir. Diyetisyen maaşları özel hastane ve kamu hastaneleri ya da diyetisyenlerin çalışabilecekleri diğer kurumlar içerisinde deneyim, mezuniyet, referans gibi birçok faktör altında şekillenir.

Diyetisyen Maaşları

Kamuda Görev Yapan Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Diyetisyenlerin kamuda aldıkları maaş, medeni hallerine ve meslek içerisinde geçirdikleri yıl baz alınarak hesaplanır. Bu kriterler değerlendirildiğinde medeni durumu evli olan ve meslek içerisinde uzun yıllardır görev yapan diyetisyenler, diğer diyetisyenlere göre daha fazla maaş alırlar. Diyetisyenlerin meslek içi deneyiminden ötürü ortaya çıkan kıdem dereceleri alacakları maaşların fiyat aralığını belirler. Bu kriterler göz önünde bulundurulduğunda ortaya çıkan diyetisyen maaşları şu şekilde özetlenebilir:

 • 8/1 derece memur diyetisyen: 4.450 TL
 • 6/3 derece memur diyetisyen: 4.550 TL
 • 4/2 derece memur diyetisyen: 4.800 TL
 • 2/1 derece memur diyetisyen: 4.950 TL
 • 1/3 derece memur diyetisyen: 5.000 TL
 • 1/4 derece memur diyetisyen: 5.200 – 5.500 TL

Özel Sektörde Görev Yapan Diyetisyenlik Maaşları Ne Kadar?

Diyetisyenlik mesleğini özel sektörde yapanların kazandığı Maaşları, oldukça geniş bir aralığa sahiptir. Aylık ücret hesabı, diyetisyenin mezun olduğu okula, meslekteki deneyimine, daha önce görev aldığı kurumlara, kendini geliştirmesine ve daha birçok kritere göre hesaplanır.

Bu hesaplamaların sonunda güncel diyetisyenlik maaşları, 2.920 TL ile 9.900 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Özel Sektörde Görev Yapan Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Meslekte Geçirdiği Yıla Göre Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Diyetisyenlerin meslekte geçirdikleri yıla göre aldıkları aylık ücretler de değişmektedir. Diyetisyenlerin 2022 yılı içerisinde, deneyim yıllarına göre aldıkları maaşlar şu şekilde özetlenebilir:

 • Yeni mezun diyetisyenin aylık ücreti: 4.500 TL
 • 3 yıllık diyetisyenin aylık ücreti: 5.100 TL
 • 6 yıllık diyetisyenin aylık ücreti: 5.213 TL
 • 9 yıllık diyetisyenin aylık ücreti: 5.250 TL
 • 12 yıllık diyetisyenin aylık ücreti: 5.279 TL
 • 15 yıllık diyetisyenin aylık ücreti: 5.529 TL
 • 18 yıllık diyetisyenin aylık ücreti: 5.561 TL
 • 21 yıllık diyetisyenin aylık ücreti: 5.800 TL
 • 24 yıllık diyetisyenin aylık ücreti: 5.900 TL

Uzaktan Çalışan Diyetisyenlik Maaşları Ne Kadar?

Çalışma şekli uzaktan olan diyetisyenlerin aylık ücretleri, danışan sayıları ile doğru orantı içerisindedir. Kendi kliniğine sahip olan diyetisyenler ya da kliniği olmadan uzaktan danışmanlık hizmeti veren diyetisyenler aylık yaklaşık olarak 3.000 TL ile 4.000 TL arasında değişen kazanca sahiptirler.

Diyetisyenlik Maaşları yanı sıra Diyetisyenlerin bir seans için talep ettiği ücret ortalama 100 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Bu ücret diyetisyenin birikimine ve diğer kriterlere göre arış gösterebilmektedir.

Uzaktan Çalışan Diyetisyenlik Maaşları Ne Kadar?

Diyetisyenlerin Çalışma Saatleri Nasıldır?

Çalışma saati diyetisyenin görev aldığı kuruma bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kamuya bağlı olan hastanelerde ya da özel hastanelerde görev yapan diyetisyenler genel olarak 08.00 ile 17.00 arasında hizmet verirler. Bazı zamanlarda nöbet tutması gereken diyetisyenler, nöbetçi oldukları günlerde 18.30’a kadar çalışırlar.

Diyetisyenlik Maaşları görev süresince tuttuğu nöbet saatine göre mesai ücreti alabilmektedir.

Diyetisyenlerin bir diğer çalışma alanı da gıda fabrikalaradır. Bu fabrikalarda görev yapan diyetisyenler iki günde bir 09.00 ile 17.00 arasında hizmet verirler.

Nasıl Diyetisyen Olunur?

Diyetisyen olabilmek için üniversite sınavında alınan puan neticesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi tercihi yapılmalıdır. Bu fakültelerde beslenme ve diyetetik bölümü bulunmaktadır. 4 yıllık lisans bölümü olan bu eğitim alanından mezun olanlar, diyetisyen olarak adlandırılırlar.

Bir önceki yazımız olan Avukat Maaşları ne kadar? Güncel Özel ve Devlet Avukat Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Para Nerde

Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.