Hemşire Maaşları Ne Kadar? Devlet ve Özel Sektör Hemşirelik Maaşları

Hemşire Maaşları kişilerin mesleklerini icra ettikleri poliklinik ya da diğer hastane birimlerine göre ya da mezun oldukları lisans derecesine göre de değişkenlik göstermektedir. Devlet ve Özel Sektör Hemşire Maaşları, çalıştıkları kurumun Devlet Kurumu ya da Özel Sektörde Hastane çalışanı olması ile birlikte değişen ücret aralığına sahiptir.

Meslekler ve Maaşları kategorisinde konumuz Hemşireler ile devam ediyoruz. Bu meslek alanında hayatınızda Para Kazanmak istiyorsanız bu bilgiler sizin için hazırlandı.

Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Hemşire Maaşları
Güncel Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2021 yılı içerisinde hemşirelerin alacakları aylık ücret, her meslek grubunda olduğu gibi aylık asgari ücret göz önünde bulundurularak hesaplanıp, revize edilir. Yapılan bu revize işlemine göre kamuda görev yapan ve özel sektörde görev yapan Hemşire Maaşı 2021 yılında birbirlerinden farklı aralıklarda yer alır.

Kamuda Görev Yapan Hemşirelerin Maaşları Ne Kadar?

Hemşirelerin kamuda aldıkları maaş kıdemlerine ve uzmanlıklarına göre değişiklik göstermektedir. Özel hastanede görev yapan hemşirelerin maaşları ile devlet kurumlarında görev yapan Hemşire Maaşları arasında bir kıyaslama yapıldığında, devlet kurumlarının hemşirelik mesleğini yapan kişiler için verdikleri aylık ücretlerin daha yüksek olduğu gözlenmektedir.

Tüm değişkenler ele alındığında bu çerçevede hesaplanan ortalama Hemşire Maaşları şu şekilde özetlenebilir:

 • Mesleğinde 2 yıllık deneyimi olan hemşireler: 4.467 TL
 • Mesleğinde 4 yıllık deneyimi olan hemşireler: 4.508 TL
 • Mesleğinde 6 yıl deneyimi olan hemşireler: 4.517 TL
 • Mesleğinde 10 yıl deneyimi olan hemşireler: 4.750 TL
 • Mesleğinde 25 yıl ve üzeri deneyimi olan hemşireler: 5.085 TL

Özel Sektörde Görev Yapan Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Hemşirelerin Özel Sektörde Aldıkları Maaş, devlet kurumlarında çalıştıkları takdirde alacakları maaşa göre daha çok araştırılmaktadır. Kamuda görev yapmak için birçok sınava giriş yapılması ve bu sınav neticesinde devletin kurum için belirlediği puan şartının sağlanması gerekmektedir.

Bu süreç oldukça uzun ve meşakkatli olduğu için hemşirelerin özel sektörde aldıkları maaşlar bu mesleğe sahip olan kişiler tarafından daha çok merak edilmektedir.

Üniversite Mezunu Hemşire Maaşları
Yeni Üniversite Mezunu Hemşire Maaşları

2021 yılı içerisinde özel sektörde görev yapan Üniversite Mezunu Hemşire Maaşları, hemşirelik mesleğindeki deneyimleri göz önünde bulundurularak belirlenir. Buna kıstasa göre belirlenen aylık ücretler ortalama değerler ile şu şekilde özetlenebilir:

 • Mesleğinde 2 yıllık deneyimi olan hemşireler: 3.400 TL
 • Mesleğinde 4 yıllık deneyimi olan hemşireler: 4.000 TL
 • Mesleğinde 6 yıl ve üzeri yıllarda deneyimi olan hemşireler: 4.800 TL

Görev yaptıkları bölüme ve diğer özelliklerine göre de hemşireler hastanenin belirlediği maaş politikası doğrultusunda daha farklı aylık ücretler alabilmektedirler.

Yeni Hemşirelik Maaşları Ne Kadar?

İşe Yeni Başlayan Hemşire Maaşları devlet kurumlarında görev yapan ya da özel sektör kurumlarında görev yapan hemşireler için büyük farklılıklara sahip değildir. Herhangi bir deneyimi olmadığı bilinerek işe alınan, Yeni işe Başlayan Hemşire aylık ücret konusunda lisans derecesi ve görev yaptığı birim baz alınarak maaşları değerlendirilir.

Yeni Hemşirelik Maaşları Ne Kadar?

Bu kıstasa göre lisans mezunu olan hemşirelerin aldıkları maaşlar ortalama olarak şu şekilde özetlenebilir:

 • Özel sektörde görev yapan yeni hemşire maaşı: 2.200-2.500 TL
 • Kamu kurumlarında görev yapan yeni hemşire maaşı: 4.500-5.000 TL

Hemşirelerin Görev Tanımı Nedir?

Hemşirelerin görevleri genel anlamda doktorların yanında onlara yardımcı olarak, doktorların hastalara verdikleri tedaviyi uygulamaktır. Hemşire görevleri devlet ya da özel sektör kuruluşları fark etmeksizin aynı niteliklere sahiptir.

Genel çerçevede hemşirelerin hastane içi ya da diğer kuruluşlarda yapmak ile yükümlü oldukları işler şu şekilde sıralanabilir:

 • Herhangi bir şikâyet ile doktora başvuruda bulunan hastaların ya da hasta yakınlarının hastalık ile ilgili bilgilendirilmesini sağlarlar.
 • Doktorların teşhis koydukları hastaların tedavileri hakkında doktordan gelen tedavi talimatlarını yerine getirirler.
 • Tedavisi uygulanan hastaların durumlarını gözlemleyerek, doktora bu konu hakkında geri dönüşler verirler.
 • Doktorun hastaya verdiği tetkiklerin hastane içerisinde yapılması için aracı olurlar.
 • Herhangi bir sağlık problemi nedeni ile ameliyat olması gereken hastaları ameliyata hazırlarlar.

Hemşire Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

Hemşire yardımcılarının aldıkları aylık ücret, tıpkı diğer mesleklerde olduğu gibi kamuda çalışmaya ya da özel sektörde çalışmaya göre değişkenlik gösterir. Hemşire Yardımcısı Maaşları ortalama olarak şu şekilde özetlenebilir:

 • Devlet kurumunda çalışan hemşire yardımcısı maaşı: 4.000 – 5.000 TL
 • Özel sektörde çalışan hemşire yardımcısı maaşı: 3.500 TL
Para Nerdehttps://paranerde.net/
Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.

En Çok Okunanlar

Son Yazılar