İnovasyon Nedir? Sektöre Göre İnovasyon Çeşitleri ve Türleri Anlamı

0
(0)

İnovasyon nedir? son yıllarda hayatımıza dahil olan ve gündelik hayatta sıklık ile duyduğumuz kelimelerden bir tanesidir. İnovasyon Çeşitleri günümüz gelişen teknolojisi içerisinde kendine farklı yer bulan ve oldukça önemli Türleri olan bir kavramdır.

Günümüzde sıklık ile duyduğumuz İnovasyon hikayeleri, bu kelimeyi kullanan kişilere “inovasyon ne demek?” yada “İnovasyon nedir?” sorularının yöneltilmesine sebep olmaktadır. İnovasyon genel anlamda Yeni Fikirleri değerli çıktılara dönüşmesini sağlayan uzun bir süreç olarak tanımlanabilmektedir.

Bu süreç birçok özelliğe sahip olmakta ve her sektörde kendisine yer bulabilmektedir.

İçindekiler

İnovasyon Nedir?

İnovasyon tanımı gündelik dil içerisinde ki kullanımı, kelimenin kullanıldığı alana bağlı olarak “Nedir” diye sorulsa tabi ki, “Yenilik” anlamı ortaya çıkar. İnovasyon, ortaya atılan yeni fikirlerin ya da ortaya çıkarılan yeni buluşların, finansal sektörlere uygun hale getirilmesi amacı ile gelişen süreç olarak tanımlanabilmektedir.

Bu inovasyon tanımı, “sektör içerisinde ki eksiklikleri gidermek amacı ile ortaya atılan yeni fikirlerin uygulamaya çevirmek için gereken sürece İnovasyon denir.” yenilik ve süreç olarak genişletmek mümkündür.

İnovasyon kavramının tanımlanması ile ilgili olarak birçok farklı bakış açısı ve bu bakış açılarından ortaya çıkan birçok farklı yorum kullanılmaktadır.

Ancak inovasyon kavramının en geçerli tanımı OECD ve Eurostat’ın birlikte geliştirmiş oldukları Oslo Kılavuzu aracılığı ile yapılmıştır.

Bu kılavuz günümüzde geçerliliğini hala sürdürmektedir.

Kılavuzda inovasyon kavramı ile ilgili olarak 2005 yılı içerisinde yapılmış olan tanımın genel anlamı şu şekildedir: ortaya yeni çıkarılmış olan bir ürün ya da hizmet ile ilgili olarak, ürününün ya da hizmetin iş yeri uygulamalarında, dış ilişkilerde, iş yeri organizasyonlarında ya da diğer ortamlarda yeni bir pazarlama organizasyonunun uygulanmasını kapsayan süreçtir.

OECD ve Eurostat’ın geliştirmiş oldukları inovasyon tanımı yalnızca yeni bir ürün ya da hizmet için değil, halihazır varlığını sürdüren ancak oldukça fazla değişime uğrayan ürün ve hizmetleri de kapsamaktadır.

İnovasyon Çeşitleri ve Türleri Nelerdir?

İnovasyon Çeşitleri, ürün ya da hizmetin uğramış olduğu değişikliklerden yola çıkarak belirlenmiştir. Beş farklı başlık altında değerlendirilen İnovasyon Türleri şu şekilde çeşitlendirilir:

inovasyon nedir? inovasyon Çeşitleri ve Türleri
inovasyon nedir? inovasyon Çeşitleri ve Türleri
 • Organizasyonel İnovasyon
 • Ürün İnovasyonu
 • İş Modeli İnovasyonu
 • Hizmet İnovasyonu
 • Pazarlama İnovasyonu

Yukarıda belirtilmiş olan inovasyon çeşitleri, sektör içerisine değer katmayı hedefleyen inovasyon çeşitleridir. İnovasyon kavramının değer kavramından ayrı düşünülmesi mümkün değildir.

İnovasyon, mevcutta olmayan bir yeniliğin bulunarak sisteme dahil edilmesini sağlayan bu özelliği sayesinde de bulunduğu sektöre değer katmayı başaran bir süreci ifade etmektedir. Bu neden ile sektör içerisinde ki ürünler ya da hizmetler ile ilgili olarak ortaya atılan her yeni buluşun ya da her yeni fikrin inovasyon sürecine dahil edilmesi olanaksızdır.

İnovasyon türlerinin her biri ile ilgili olarak, sektör fark etmeksizin birçok çalışma yapılmaktadır. Bu sürecin olumlu sonuçlanması oldukça zordur. Marka ya da sektör içerisine yeni bir ürün ya da yeni bir hizmet ekleme oldukça meşakkatli ve üzerinde özen ile çalışılması gereken bir konudur. Bu neden ile inovasyon kavramı oldukça önemlidir.

Düzeyine Göre İnovasyon Çeşitleri Ne Anlama Gelmektedir?

İnovasyonun düzeyine göre çeşitlere ayrıldığı birçok kişi tarafından bilinmemektedir.

İnovasyon Nedir? İnovasyon Çeşitleri ve Türleri
İnovasyon Nedir? İnovasyon Çeşitleri ve Türleri

İnovasyon, ürün ya da hizmet bazında yapılan değişimler veya bu iki konu ile ilgili olarak ortaya atılan yeni buluşların süreci olarak tanımlanmaktadır. Sektör bazında ortaya çıkarılan yeni ürün ya da yeni hizmetlerin, sektörde yarattığı değişimin düzeyi, bu düzeye göre inovasyon çeşitlerinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Bu şekilde ortaya çıkan inovasyon türleri, “düzeyine göre inovasyon çeşitleri” başlığı altında toplanmaktadır. Buna göre yarattığı değişikliğe bağlı olarak değerlendirilen inovasyon çeşitleri şu şekildedir:

 • Radikal İnovasyon
 • Aşamalı İnovasyon
 • Yapısal İnovasyon

İnovasyonun Özellikleri Nelerdir?

İnovasyon kavramının sahip olduğu özellikleri nedir? derseniz, şu şekilde sıralanabilir:

 • İnovasyon, devamlı bir sürece sahiptir.
 • İnovasyon, birikimler doğrultusunda ilerler.
 • İnovasyon, gerçekleştiği alanın tüm niteliklerinin toplamından ortaya çıkar.
 • İnovasyon kavramından hem süreçten faydalananlar hem de bu süreci yönetenler doğrudan etkilenir.

İnovasyon, mevcut problemlerin ya da ileride ortaya çıkabilecek olan problemlerin ortadan kalkmasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Büyük Salgınlar Dünya Tarihinde Nasıl Geldi ve Geçti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Para Nerde

Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.