Telefoncu Dükkanı Açmak! Cep Telefoncular Ne Kadar Kazanıyor?

0
(0)

Telefoncu Dükkanı Açmak yani bir nevi Cep Telefonu ve Aksesuarları Dükkanı Açmak isteyenler için gerekli olan belgeler, bilgiler, sermaye ve kazanç durumu nedir? Ayrıca, Telefon Dükkanı Açmak Ne Kadara Mal Olur? gibi sıkça sorulan soruların yanı sıra, Cep Telefoncular Ne kadar Kazanıyor? Cep Telefon Dükkanı Açmak Ne Kadara Mal Olur? gibi merak edilen soruların da cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

Cep Telefoncu Dükkanı Açmak günümüzde bir çok girişimci tarafından sıkça düşünülmektedir. Arama motorlarına Telefoncu Açmak kelimesini aradığımızda, çıkan yazıların çoğunun ezber konular olduğunu görülmektedir. Para Nerde Ekibi olarak, Telefoncu Dükkanı Açmak konusunda tüm detaylı bilgileri sizler için paylaşıyoruz.

Bu konu araştırma değil, tecrübelere dayalı olarak yazılmıştır.

Telefoncu Açmak Mantıklı Mı?
Telefoncu Açmak Mantıklı Mı?

İçindekiler

Telefoncu Açmak Mantıklı Mı?

Telefoncu dükkanı açmak mantıklı mı? sorusunun cevabını, bu yazıyı okuduktan sonra sizin vermeniz daha doğru olacaktır. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Cep telefonu sektöründe edindiğim deneyim, yaşanan tecrübeler, kişisel şartların oluşması durumunda Telefoncu Dükkanı açmak benim için mantıklı idi. Fakat şartlar bozulduğunda kapatılan bir firmanın on yıllık deneyimlerini sizler ile paylaşıyor olacağım.

İşlettiğim firma da, Telekomünikasyon sektöründe bulunan Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom firmalarını tek çatı altında toplayıp, aynı zamanda da Teknik Servis hizmeti veriyordum. Cep Telefonu sektöründe faaliyet göstermiş biri olarak, geçmişten edindiğim tecrübelerim umarım bu konuda size de bir yol gösterir.

Gerekli şartlar oluştuktan sonra ticaret yapmak her zaman mantıklıdır. Sizin için şartların ne olduğunu bilemeyeceğimden dolayı Telefoncu Açmak Mantıklı mı sorusunun cevabı sizde saklıdır. Ancak, bir ticareti yaparken önce doğru bilgiler ile yola çıkılması gerekmektedir.

Hiçbir, Telefoncu bu mesleği anne karnında öğrenmemiştir. Mantıklı olan yaptığınız ticareti doğru yapmanız ve bilgi sahibi olmanızdır. Sırf Telefonlara karşı ilginiz var diye Telefoncu açmaya kalkmayın. (Maddi olarak Canınız Yanabilir.)

Bu yazıyı okumaya gelenler Para Nerde ise, ben o işi yapayım diyor ise onlar tabi ki Telefoncu Dükkanı açabilir. Yok değil, işin mantığını öğrenmeli diyor ise bir çay yada kahve alıp okumaya devam etmelisiniz.

Cep Telefoncu Açmak Ne Kadara Mal Olur?

Telefoncu Açmak ne kadara mal olur sorusu en çok merak edilen konuların başında yer almaktadır, bu konuya şu şekilde değineceğim. Sadece Cep Telefonu teknolojilerini sevdiğiniz için ve 3-5 kuruşunuz var ise Telefoncu açmak asla mantıklı değildir. Neden 3 ile 5 kuruş dediğimi konunun devamında daha iyi anlayacaksınız. Bütçenin size büyük gözükmesi 3 ila 5 kuruştan öte olmayabileceğini anlatacaktır.

Cep telefoncu açmak ne kadara mal olur? sorusunun cevabını okurken hesap etmek size kalıyor. Bütçeniz yani Sermaye paranızın ne kadar yeterli olacağına siz karar verirsiniz. Elli Bin Liraya ‘da Telefoncu Dükkanı açılır! Beş yüz bin lira bütçe ile de açılır.

Şimdi diyeceksiniz ki! Tam cevap yok nasıl bir konu bu? Aslında tam olarak aradığınız soruların cevapları bu şekildedir. Telefoncu Dükkanı Açmak sanıldığı kadar zor olmayan, ancak kolay da olmayan, fakat bir o kadar da sermaye gerektiren bir meslek dalıdır. Telefoncu Dükkanı Açmak hakkında bilgilerimi biraz sohbet tadında anlattığım için umarım sıkılmazsınız.

Cep Telefoncu Açmak Ne Kadara Mal Olur?
Cep Telefoncu Açmak Ne Kadara Mal Olur?

Cep Telefoncu Açma Maliyeti için herkesin bildiği vergi levhası, oda kayıt, ruhsat gibi konulara daha sonra değineceğim, zaten bu konular 3 aşağı 5 yukarı biliniyor. Bilmeyenler bu maddeleri Google amcadan araştırabilir. Ben yine de buraya not alıyorum. İleri zamanlarda bu konular hakkında da yazıp linklerini buraya iliştiririm.

Telefoncu Dükkanı Açmak için Gerekli Belgeler ve Maliyet gibi konuları detaylı olarak aktarırken Ne kadara Mal Olur? bu sorunun cevabı sizin vereceğiniz kararlar ile ortaya çıkacaktır. Öncelik ile açacak olduğunuz dükkanın yerine göre kiranızı bir kenara not alın. Dükkanı tuttunuz mu? Ee e, ilk Hayırlı Uğurlu Olsun, Allah Utandırmasın duaları benden olsun. Sıra geldi Telefoncu için Dekorasyon ve Vitrin konularını anlatayım.

Telefoncu Dükkanı Dekorasyonu, Aydınlatma ve Vitrin Maliyetleri

Telefoncu Dükkanı Açmak için şık bir Dekorasyon ve Vitrin olması önemlidir. Açacak olduğunuz mekanın boyutuna göre Dekorasyon fiyatları değişecektir. Orta halli bir dükkan için sadece duvarlarına beyaz sunta kestirdik. Kesilen suntaları Lazer yada Cnc Makinesi ile içine alüminyum çubuk kanalı yapılması gerekmektedir.

Şarj aletleri, Telefon Kılıfları ve Aksesuar gibi ürünlerinizi boyutuna göre teşhir etmek Alüminyum kanallı çubuklarda daha kullanışlı teşhir etmeniz önemlidir. Ayrıca banko sistemi, Tabela reklam giydirmeleri gibi masrafları göz önünde bulundurmalısınız.

Kiralanan dükkanın 20 m2 civarı olduğunu düşünecek olursak ortalama maliyeti 15-20 hatta 25 bin lira civarı maliyet tutacaktır. Tabi ki bu fiyatı düşürmek yada yüksek tutmak birazda size kalmış. El beceriniz var ise montajı, aydınlatma sistemini kendiniz yapabilirsiniz.

Telefoncu Dükkanı Dekorasyonu konusunda Aydınlatma sistemi konusunda dükkanın şık durması için şerit led gibi aydınlatma kullanmanızı asla tavsiye etmem. Hem demode oldu hem spot aydınlatmaya göre basit bir imajı veriyor. Bu sektörün müşterisi tabiri caiz ise daha caf-caflı ve şık mekanları tercih ediyor.

Telefoncu Açmak için Gerekli Ürünlerin Maliyeti

Telefoncu Açmak için dükkanı tuttuk, Gerekli Dekorasyon ve Reklam çalışmalarını da yaptık. Sıra geldi satışı yapılacak Aksesuar v.b gibi ürünleri tedarik etme konusuna, bu konuda daha önce bilgi sahibi değilseniz hangi ürünün koştuğunu yani satılacağını bilmelisiniz. Bu konuda mutlaka işi bilen tanıdık birini bulmaya çalışın. Yoksa yine ciddi zararlar sizi üzebilir.

Bulunduğunuz bölgedeki müşterilerin kullandığı telefon marka ve modelleri çok önemli, her marka ve model için ürün tedarik etmek ciddi maliyet gerektirir. Şarj aletleri, Araç Şarj Aletleri ve kulaklıklar olmaz ise olmaz ürünlerdir. Bu ürünlerin tamamı size dolar bazında geleceği için kur fiyatı satın alırken önemlidir. Eğer dolar fiyatı düşecek gibi ise daha alırken zarar edebilirsiniz. Tabi ki, bu tam tersi de olabilir. Göreceli bir kavram diyebiliriz.

Sadece Şarj ve daha çok öğrenci ve genç kesimin kullandığı Cep Telefonu Kulaklık ürünleri için en az 2 ila 3 bin $ dolar civarı bütçe ayırmalısınız. Toptan Cep Telefonu Kılıfı alırken toptancı gözünüzün yaşına bakmadan elindeki son malı size yıkabilir. Bu konuda daha önce bahsettiğim gibi iyi bir analiz ve güvendiğiniz tanıdık birinden yardım almanızda fayda olacaktır. Yine nereden baksanız Şarj Aleti ve Cep Telefonu Kılıfları için toplamda 5 bin $ maliyet ile başlamalısınız.

Müşterilerin taleplerine göre günlük not alarak bu ürünleri daha sonra şekillendirebilirsiniz.

Telefoncu Vitrininde 0 ve 2. El Telefon Olmazsa, Olmaz !

Telefoncu dediğin illa ki telefon satmalı, özellik ile 2.el telefon satamazsa para kazanamaz. Bu konuda ise kullanıcılar telefonlarını pazaryeri sitelerinden satmaya başladığı için 2. el telefon bulmanız çok zor. Bulursanız satmanız kolay olacaktır. Ya sizde Letgo, sahibinden v.b sitelerden araştırıp uygun fiyata bulmalı, ardından kazıklanmadan o telefonu alıp müşteri toplamak için yine benzer sitelerden satışlar yapmalısınız.

Telefoncu Açmak Maliyetleri konusunda sorularınız yada yazarken kaçırdığım hususlar olursa sitenin en altında bulunan mail adresimizden benimle mail adresimden yada Para Nerde İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz. En kısa sürede size dönüş yapmaya çalışacağım.

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom Bayiliği

Hat açma, numara taşıma, yedek sim kart verme işlemlerine alt bayi olarak başlamalısınız. Konu sandığınız kadar kolay değil, yanlış doldurulan formlar için verdiğiniz hizmetin karşılığını alamaz hatta ceza bile ödeyebilirsiniz.  Kontör / fatura ödemeleri konusunda ana bayiniz size yardımcı olacaktır.

Fatura Ödeme noktası olmak için bir diğer yöntem Fatura Matik tarzı firmalardır. Bilindik firmalar aracılığı ile yapmaya çalışın. Lisanslı olmayan firmalar tehlikelidir ve en son bildiğim kadarı ile o tip firmaların fatura tahsilatı yasaklandı. Fatura Matik Bayiliği en son 2016 yılında 300.000 bin teminat istiyor idi. Ayrıca + sistem içerisinde en az günlük ciro kadar kredi yüklemelisiniz.

Geçmiş dönemlerde fatura konularında insanlar çok zarar gördüğü için benzer sistemi olanlara zabıta ve polis kontrolünde bayiler sürekli denetlenmişti. Fakat kontor yüklemeleri benzer firmalar tarafından yine kredi yükleyerek yapabilirsiniz. Bir çok firma bu şekilde bayilik veriyor. Çok güvenilir firmalarda var, Sorun yaşatacak firmalarda mevcuttur. Dakikalarca hatta saatlerce kontör yüklenmesini bekleten, yükleme sorunu yaşadığınız durumlar size müşteri kayıp ettirebilir.

Telefoncu Nasıl Para Kazanır?

Telefoncular ya Teknik Servis Tamir odaklı ise para kazanması daha kolaydır. Bunun içinde merkez’de olabilir ama kira giderleri sebebi ile merkeze en yakın yan sokaklar bu iş için biçilmiş kaftan olacaktır. Hat açma gibi konulardan daha iyi gelir getirisi olur. Fakat bu seferde tamiri sizin yapacak kadar el beceriniz veya teknik bilginiz varsa.

Cep Telefonu Sarj aleti Grubu, Kılıf, Kulaklık, Batarya ve Basit elektronik ürünlerden Bluetooh hoparlör v.b ürünleri satışı ve en önemlisi 0 ve 2.el telefon satışı yapılan bir firma kurabilirsiniz.

Bu tip Cep telefonu Dükkanı açmak için merkezi bir yerde olmanız çok önemlidir.

Cep Telefoncular Ne Kadar Kazanıyor?

Cep Telefoncular kazanç yolları içinde Telefon Aksesuarı, 2. EL Telefon, 0 Telefon Satışı, Teknik Servis v.b hizmetler konusunda ortalama %20 ila % 50 ‘ye varan kar oranı sağlamaktadır. Cep Telefoncular ne kadar çok kazanıyor diye düşünebilirsiniz. Ancak Bunlar alış ve satış fiyatlarına oranla ortalama oranlardır. Zamanı geçen Cep telefonu Kılıf ve Aksesuarlar piyasada talep görmediği zaman ürünleri satılamaz duruma geldiğinden bu oranlar zaman zaman düşebilir.

Kısaca Cep Telefoncular Ne Kadar Kazanıyor sorusunu da elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım. Sürçü lisan etti isem sektördeki bu işten ekmeğini kazananlarda şimdiden kusura bakmasın.

Para Nerde Sosyal Medya hesaplarımızdan bizi takip edebilir, iletişim sayfamızdan bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Esnaflık Zor iştir, Siz isterseniz Üniversite Mezunları için Meslekler ve Maaşları Ne Kadar? Sayısal ve Sözel Meslekler içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Moda Tasarımcısı Ne iş Yapar? Moda Tasarımcısı Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Para Nerde

Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.