Bilgisayar Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? Devlet ve Özel Sektör

0
(0)

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları, Bilgisayar Mühendisliği okumak isteyen ve Taban Puanları kazanan bireylerin merak ettiği konuların başında yer almaktadır. Bilgisayar Mühendisliği okuyanların aldıkları aylık ücret yani maaşları, görev yaptıkları kurumun niteliğine ve çalışma şekline göre değişmektedir.

Sayısal veya Sözel bölümleri seçmeye karar vermeden önce, Bu yazının içeriğinde Bilgisayar Mühendisliği Maaşları hakkında detaylı bilgiler erişmeniz için hazırlanmıştır.

İçindekiler

Güncel Bilgisayar Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? Güncel Devlet ve Özel Sektör Bilgisayar Mühendisliği Maaşı2021 yılı içerisinde Bilgisayar Mühendisi Maaşları aylık ücret, mühendislerin kendilerini geliştirme seviyelerine, bilgisayarların hangi özellikleri üzerinde uzmanlaştıklarına, meslek içi deneyimlerine ve daha birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Bu yüzden sabit bir Bilgisayar Mühendisi Maaşı belirtmek doğru değildir.

Kamuda Görev Yapan Bilgisayar Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Bilgisayar mühendislerinin kamuda aldıkları maaş, genel olarak çalıştıkları kuruma göre değişkenlik göstermez. Bilgisayar mühendisleri, devletin mühendis kadrolarında istihdam edilir.

Bu yüzden mühendisler arası kıdem farkı çok düşük miktarlarda maaşlarına yansır. Bu çerçevede 2021 yılında belirlenen Bilgisayar Mühendisliği Maaşları 8.025 TL olarak hesaplanmıştır.

Bilgisayar mühendisliği devletin mühendis kadrosu dışında, gerekli şartları sağladıkları takdirde üniversitelerin araştırma görevlisi kadrolarında da istihdam edilebilirler.

Bu bölümde istihdam edilen Bilgisayar Mühendisi Maaşları 7.621 TL’dir.

Özel Sektörde Görev Yapan Bilgisayar Mühendisi Kaç Para Alır?

Bilgisayar mühendislerinin özel sektörde aldıkları maaş, genel olarak sadece meslek içinde geçirilen yıllara bağlı olarak değişmektedir. Elbette ki kişinin kendini geliştirmesi de önemlidir.

Ancak işverenler genel anlamda referans arayışı içindedirler. Bu bağlamda meslek içinde geçirilen senelere göre Bilgisayar Mühendisi Maaşları şu şekilde özetlenebilir:

 • Yeni mezun bilgisayar mühendisinin aldığı maaş: 3.500 – 4.000 TL
 • 2 yıllık deneyimi olan bilgisayar mühendisinin aldığı maaş: 4.600 – 5.000 TL
 • 5 yıl ve üzeri deneyimi olan bilgisayar mühendisinin aldığı maaş: 6.550 – 9.500 TL

Bilgisayar Mühendisleri Hangi Alanlarda Çalışabilir?

Bilgisayar mühendislerinin çalışma alanları oldukça çeşitlidir. Bilgisayar mühendisliği iş imkanları network, yazılım, sistem ya da donanım gibi birçok alt başlık altında değerlendirilebilir. Bu alt başlıklar Bilgisayar Mühendisliği Maaşları belirlemede önemli etkendir.

Özel Sektörde Bilgisayar Mühendisi Maaşları
Özel Sektörde Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Belirtilen bu alanlarda bilgisayar mühendislerinin üstelenecekleri görevler şu şekilde sıralanabilir:

 • Veri analisti
 • Veri tabanı uzmanı
 • Yazılım mühendisliği
 • Donanım mühendisliği
 • Kontrol mühendisliği
 • Ağ uzmanı
 • Robotik mühendislik
 • Animasyon
 • Sistem mühendisliği
 • Bilgi güvenliği uzmanlığı

Bilgisayar Mühendisinin Çalışma Koşulları Nasıldır?

Bilgisayar mühendisi olarak görev yapan kişilerin çalışma şartları, bağlı bulundukları kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Özel sektörde çalışan bilgisayar mühendislerinin şartları ile devlette çalışan bilgisayar mühendislerinin çalışma şartları genel hatları ile şu şekilde kıyaslanabilir:

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları ve Görevleri nedir? Güncel Bilgisayar Mühendisliği Maaşları
Para Nerde Bilgisayar Mühendisi Maaşları ve Görevleri
 • Devlet dairelerinde çalışan bilgisayar mühendislerinin çalışma saati genel olarak 09.00 ile 17.00 arasındadır. Özel sektörde çalışan bilgisayar mühendisleri ise iş yoğunluğuna bağlı olarak mesailerine daha erken saatlerde başlayıp, çok geç saatlere kadar çalışabilirler.
 • Devlet dairelerinde çalışan bilgisayar mühendislerinin yol ve yemek masrafları devlet tarafından karşılanır. Özel sektörde ise bu masrafların karşılanıp karşılanmayacağı tamamen bünyesinde çalışılan şirketin kararına kalmıştır.
 • Devlet dairelerinde çalışan bilgisayar mühendisler hafta sonu çalışmazlar. Ancak özel sektörde çalışan bilgisayar mühendisleri genel olarak haftanın 6 günü mesai yaparlar.

Temel olarak yapılan bu kıyaslama, devlette çalışan bilgisayar mühendislerinin daha avantajlı olduğunu göstermektedir. Ancak Bilgisayar Mühendisliği Maaşları kıyaslaması yapıldığında özel sektörde çalışan bilgisayar mühendislerinin deneyimleri arttıkça devlette çalışan bilgisayar mühendislerine göre daha çok maaş aldığı gözlenmektedir.

Bilgisayar Mühendisleri Yurtdışında Ne Kadar Maaş Alır?

Yurtdışında Bilgisayar Mühendisliği Maaşları, ülkeden ülkeye farklılık gösteren ücret aralığına sahiptir. Bilgisayar mühendisleri, yazılım alanında uzmanlaştıkları takdirde hemen her ülkede sadece İngilizce diline hâkim olarak yüksek miktarlarda ücretler alabilirler.

Bilgisayar Mühendisliği okuyanların kazandığı yıllık ücretleri bilinen bazı ülkeler ve ödedikleri yıllık Maaşları şu şekilde özetlenebilir:

 • Amerika Birleşik Devletleri: 86.684 $
 • Avustralya: 82.000 $
 • Almanya: 43.446 €
 • Kanada: 78.000 $
 • Fransa: 39.000 €
 • Birleşik Krallık: 36.681 €

Sayısal Meslekler ve Maaşları kategorisinde, “Bilgisayar Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? Güncel Devlet ve Özel Sektör Bilgisayar Mühendisliği Maaşı” konusuna değindik.

Ayrıca; Sayısal Meslekler alanında Pilot Maaşları makalemizi inceleyebilirsiniz.

Pilot Maaşları Ne Kadar? Güncel Devlet ve Özel Sektör Pilot Maaşları

Bir önceki yazımız olan Psikolog Maaşları ne kadar? Psikolog nasıl olunur, Ne iş yapar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Para Nerde

Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi 1998 - 1999 yıllarında lisans eğitimine başladım. İktisat Bölümü, 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İktisat Bölümü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve doktora düzeyinde de öğretim yaptım.